OSBÜK BAŞKANI MEMİŞ KÜTÜKÇÜ MERSİNDE BİR DİZİ PROGRAM KATILARAK ZİYARETLER GERÇEKLEŞTİRDİ

OSBÜK BAŞKANI MEMİŞ KÜTÜKÇÜ MERSİNDE BİR DİZİ PROGRAM KATILARAK ZİYARETLER GERÇEKLEŞTİRDİ

21 Haziran 2023 Çarşamba 527 Gösterim

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Mersin Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti. MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile görüşen Başkan Kütükcü'ye ziyaretleri esnasında MTOSB Başkanı ve OSBÜK Denetim Kurulu Üyesi Sabri Tekli eşlik etti. Toplantıda, OSBÜK’ün yaptığı çalışmalarını anlatıldı ve Mersin TSO Yönetim Kurulu Üyeleriyle bölgedeki OSB’ler ve gelişimleri ile ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

MTSO'da gerçekleştirilen toplantı sonrasında, TÜİOSB tarafından Mersin’de düzenlenen Organize Sanayi Bölgelerinde Dijital Dönüşüm Etkinliği’ne katılan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükçü ve MTOSB Başkanı ve OSBÜK Denetim Kurulu Üyesi Sabri Tekli sanayici ve iş insanları ile biraraya geldi. 

Mersin Tarsus Tarımsal Ürün İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TÜİOSB)’nin düzenlediği programın açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSB’lerin Türk sanayisinin lokomotifi olduğunu vurgulayarak, Türkiye’deki OSB sayısının 391’e ulaştığını belirtti.  Kütükcü, Mersin’de 7 OSB bulunduğunu, bu OSB’lerin ikisinin işletme aşamasında olduğunu belirterek, “Mersin’deki OSB’lerimiz ülkemizin sanayi üretimine güç veriyor. Şu anda Mersin’deki 7 OSB’mizin ikisi faal durumda. Bu iki faal OSB’miz 23 binin üzerinde insanımıza doğrudan istihdam sağlıyor. İnşallah OSB’lerimizin tamamı üretime geçtiğinde, limanları ve serbest bölgesi ile ülkemizin dünyaya açılan kapısı olan Mersin, yıllık 3 milyar dolar düzeyinde olan ihracat rakamlarının çok daha fazlasını gerçekleştirecek. Türkiye’nin, Mersin gibi çalışan, üreten şehirlerin öncülüğünde daha güçlü bir üretim ülkesi haline geleceğinden hiç şüphe etmiyorum. Yeter ki birliğimizi, beraberliğimizi koruyalım. Yeter ki yatırım, üretim, istihdam ve ihracat iştahımızı zinde tutmayı sürdürelim” şeklinde konuştu.

BAŞKAN KÜTÜKCÜ, OSBÜK’ÜN DİJİTALDEKİ ÇALIŞMALARINI ANLATTI

Konuşmasında dünyanın hızlı bir dönüşüm sürecinden geçtiğinin altını çizen Kütükcü, bu dönüşümden en çok etkilenen kesimlerin başında da sanayi sektörünün geldiğini vurguladı. Kütükcü, yaşanan değişim ve dönüşüm dönemlerinde insan kaynağının eğitiminin önemine değinerek, insana yapılan yatırımın en kıymetli yatırım olduğuna dikkat çekti. Kütükcü, OSB’lerin ve OSB’lerdeki insan kaynağının dijital yetkinliklerini artırmak için yaptıkları çalışmaları ise şöyle özetledi: “OSB’lerimizi Türk sanayisinin dijital dönüşümüne lokomotif olması için başlattığımız 10 haftayı aşan bir eğitim programıyla, OSB çalışanlarımızdan oluşan 1.000 Dijital Elçi yetiştirdik. Zira ne kadar dijitalleşirsek dijitalleşelim biliyoruz ki insan kaynağı olmadan niteliksel dönüşümü başarabilmemiz mümkün değil. Yine OSBÜK olarak yüzde 100 yerli ve milli OSBÜKbulut Projesi’ni hayata geçirdik. OSBÜKbulut ile OSB’lerimize ve katılımcı firmalarımıza veri güvenliği ve yedekleme hizmeti sunuyor, dijital süreçlerin kurulmasına destek oluyoruz. Kurduğumuz Enerji İzleme Sistemi ile OSB’lerimizin elektrik tüketimlerini anlık takip ediyor, analizlerini yapıyor ve devletimizin enerjide daha doğru politikalar oluşturmasına destek oluyoruz. Ayrıca enerji tüketimi, istihdam, mesleki eğitim altyapısı, ar-ge ve tasarım merkezlerine dair pek çok veriye güvenli erişim imkânı veren OSBÜKnet Projemizle de OSB’lerimizin veri ve bilgiye dayalı analiz kapasitesini yükseltiyoruz. Tüm bunların yanı sıra, MEXT Dijital Dönüşüm ve Yetkinlik Gelişim Merkezi ile OSB’lerimize yönelik teknolojinin pek çok farklı alanında eğitimler düzenleyerek gelişimlerine katkı vermeyi de sürdüreceğiz.”

Programa, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeleri Erdim Noyan, Cem Hısımcıl, Mustafa Narlı  ve TÜİOSB Başkanı Gül Akyürek Balta, Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Rifat Duran ve sayıda iş insanı ve sanayici katıldı.

Vizyon ve Misyonu Üreten ve Eğiten Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi

İletişime Geçin