MTOSB 2023 YILI HAZİRAN AYI SANAYİCİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

MTOSB 2023 YILI HAZİRAN AYI SANAYİCİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

13 Haziran 2023 Salı 690 Gösterim

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Sanayici Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda sanayiciler istek ve sorularını Başkan Tekli ve yönetim kuruluna ilettiler.

MTOSB Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya MTOSB Başkanı Sabri Tekli, MTOSB Yönetim Kurulu Üyeleri Safvatullah Işık, Mehmet Orgun, Zeynep Şemsi Aysalar, Hasan Yıldırım, Denetim Kurulu Üyeleri Mehmet Atilla, Bölge Müdürü Halil Yılmaz, Model Fabrika ve İnovasyon Merkezi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cenk Cenkcimenoğlu ve çok sayıda MTOSB sanayicisi katıldı.

Yapılan toplantının açılışında yapılan çalışmalar ve önümüzdeki dönem gerçekleşecek projeler ile ilgili sanayicilere bilgi veren Bölge Müdürü Halil Yılmaz’ın ardından Model Fabrika ve İnovasyon Merkezi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cenk Cenkcimenoğlu, Model Fabrika’daki çalışmaları anlattı.

4. ve 5. BÖLGE MÜJDESİ

Başkan Sabri Tekli ise yaptığı konuşmada, kısa süre içerisinde yeni yatırım alanları oluşturacaklarının müjdesini verdi. Tekli, ‘4. ve 5. Bölgelerimizin sonuna geldik. Burada çok ciddi bir sanayi alanını yatırımcı sanayicilerimize kazandıracağız. Bu hem kentimiz, hem de ülke ekonomimiz açısından büyük önem taşıyor. Yeni açacağımız sanayi alanları ile bölge sayımızı 5’e çıkarırken, üretim alanımızı da 756 hektar alandan 1.084 hektar yüzölçümüne ulaştıracağız. Bu kentimiz adına oldukça önemli bir rakam’ dedi.

 

‘SAVUNMA SANAYİNE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ’

Mersin’in savunma sanayinden hak ettiği payı alabilmesi için gerekli çalışmaları yürüttüklerini kaydeden Başkan Tekli, ‘Savunma sanayine büyük önem veriyoruz. İDEF fuarına katılacağız. Savunma sanayinde neler yapılabileceğini önümüzdeki günlerde sanayicilerimiz ile bir toplantı yaparak anlatacağız. Savunma sanayi demek sadece araç gerek üretmek demek değil. Yiyecek içecekten, tekstil sektörüne kadar savunma sanayi içerisinde yer alınabilecek sektörler var. ÇKA projelerinin yüzde 50’si savunma sanayi destekli. Model Fabrika içinde SAHA İstanbul İrtibat Ofisimizi kurduk. Önümüzdeki dönemde bu konuya hassasiyet göstereceğiz. Mersin’in savunma sanayinde pay sahibi olabilmesi adına sanayicilerimizi bilgilendireceğiz’ dedi.

 

‘TÜM SANAYİCİLERİMİZE TEŞEKKÜR EDERİM’

Depremin yaşandığı 6 Şubat tarihinden itibaren MTOSB’nin kenetlenerek hareket ettiğini ifade eden Başkan Tekli, ‘Biz MTOSB Bölge Müdürlüğü olarak, bakanlığımız koordinesinde 20 milyona yakın bir harcama yaparak depremden etkilenen 10 ilimize 5 tır jeneratör gönderdik. Bunun yanı sıra sanayicilerimizin bizlere ulaştırdığı yardım paketlerinin 10 ilimize gönderilmesine vesile olduk. Bu anlamda tüm sanayicilerimize şükranlarımı sunuyorum. Böyle bir milletin evladı olmaktan gurur duyuyorum. Deprem bölgesine en çok desteği Mersin verdi. Büyük bir birlik ve beraberlik örneği sergiledik. Camimizi depremzedelerin hizmetine sunduk. 200 yataklı bir barınma merkezi oluşturduk ve şu ana kadar yüzlerce depremzedeyi burada misafir ettik. Halen 28 depremzede vatandaşımızı misafir ediyoruz. Depremde yaşanan bu birlik ve beraberlik beni halen duygulandırıyor’ dedi.

 

Başkan Tekli’nin konuşmalarının ardından sanayiciler istek ve önerilerini Yönetim Kurulu’na iletirken, farklı konularda yapılması gereken çalışmalar ile ilgili fikir alışverişinde bulundular. 

 

Vizyon ve Misyonu Üreten ve Eğiten Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi

İletişime Geçin