Hakkımızda - Tarihçe

02 Mayıs 2024 Perşembe 17646 Gösterim

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi; 1993 yılında 380 hektarlık bir alan üzerine başlangıçta 35 firma ile kurulan bölgemiz 2024 yılı itibari ile 823,5 hektar üzerinde 3 (üç) farklı Bölge üzerinde faaliyet göstermekte olup, 4. Bölge için altyapı çalışmalarına 2024 yılı içerisinde başlanarak, 2025 yılının ilk çeyreğinde altyapı ve üstyapı çalışmalarının bitirilmesi planlanmaktadır. 4. Bölge ile eşzamanlı olarak 5. Bölge olarak belirlenen 260 ha. yüzölçümlü alanın yer seçim süreci devam etmektedir. Karma OSB olan bölgemiz; ağırlıklı olarak çelik konstrüksiyon, gıda, plastik, makine, ahşap (mobilya), kimya, cam sektörleri bulunmakla birlikte 14 ayrı sektörde faaliyetlerine devam etmektedir. İlave Alan yatırımlarımız olan, MTOSB 2. Bölge 2010 yılında, MTOSB 3. Bölge 2021 yılı itibariyle faaliyete alınarak, kurulduğunda 380 hektar olan bölgemiz, son 10 yılda 376 hektar alan daha Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’ne dahil edilerek faal olarak 756 hektar yüzölçümüne ulaşmıştır. Altyapı çalışmalarına başlanacak olan 4. Bölge’nin tam kapasite ile faaliyete geçmesi ile 274 parselde yaklaşık 32.000 kişilik istihdam ile faaliyetine devam edecek olan Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde ağırlıklı sektör olarak; Demir ve Çelik Sanayi, Gıda Sanayi, Plastik Sanayi, Kimya Sanayi, Makine Sanayi ve Cam Sanayi bulunmaktadır.

Mersin Limanı, havayolu, karayolu gibi lojistik imkanlar bakımından son derece avantajlı bir lokasyonda bulunan Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi, dünyanın her bölgesine gerçekleştirilecek ihracatı mümkün kılmaktadır. 

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi ilave alan yatırımlarından olan 4. Bölgede tüm parseller yatırımcılara tahsis edilmiştir.  4. Bölge ile eş zamanlı hazırlıklarına başlanan bir diğer ilave yatırım alanı olan MTOSB 5. Bölgenin yer seçim çalışmaları devam etmektedir. 260 hektar alan olarak planlanan MTOSB 5. Bölgenin de faaliyete alınması ile yeni istihdam alanları yaratılacaktır. 

Vizyon ve Misyonu Üreten ve Eğiten Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi

İletişime Geçin