Başkanın Mesajı

27 Nisan 2023 Perşembe 12309 Gösterim

YÖNETİM KURULU BAŞKANI’NIN MESAJI

Mersin Tarsus Organize Sanayi Yönetim Kurulu olarak göreve geldiğimizde çalışmalarımızı ve projelerimizi; uzun vadeli bir sanayi vizyonuyla, Türkiye’nin ve Mersin Kentinin güçlü bir sanayi ve gelişim bölgesi olması amacıyla sürdüreceğimizi belirtmiştik. Sanayimizi ülke genelinde yaygınlaştırmak ve sanayimizi daha verimli bir yapıya kavuşturmak amacıyla ciddi aşamalar kaydettiğimiz kanaatindeyiz.

2019-2023 yıllarındaki görev dönemimizde, bölgemizdeki faaliyet ve üretim koşullarının geliştirilmesi için dünyayı ve ülkemizdeki ekonomik gelişmeleri yakından takip ettik. Gerek kamu kurumları, gerek Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu, gerek Sivil Toplum Kuruluşları ve özel sektördeki bütün paydaşlarımızla iş birliğini geliştirerek bölgemizi ve sanayicimizi sürekli desteklemenin gayreti içinde olduk. Sanayicilerimizin bizlere verdiği çalışma azmi eşliğinde iş insanlarına yönelik hizmetlerle, onlara destek sağlayacak projeleri hayata geçirdik.

Bu görev dönemimizde, ne yazık ki ülkemizi ve dünyayı etkileyen, daha önce tanıklık etmediğimiz bir pandemi dönemi yaşadık. Bu süreçte bölgemizde üretimin aksamaması, sanayide çarkların durmaması için normal zamanlardaki görev anlayışımızdan çok daha duyarlı ve etkin bir hizmet anlayışıyla üyelerimizin, sanayicilerimizin yanında olduk. Salgının başından itibaren, süreci aktif bir şekilde yöneterek bir yandan üyelerimizi gelişmeler hakkında yoğun şekilde bilgilendirdik. Diğer yandan kamu otoriteleri tarafından alınacak önlemler konusunda yol gösterici bir rol üstlendik. Alınması gereken sağlık önlemlerinden, aşılama sürecine ve sektörlerimizin pandemi sürecinde izlemeleri gereken yol haritaları gibi konularda çalışmalar yaptık.

Dünyada yaşanan ekonomik rekabet gün geçtikçe daha zorlu bir hale gelirken bu mücadele ortamında yüksek katma değerli ve rekabetçi bir üretim yapısına kavuşmak durumunda olduğumuzun bilincindeyiz.  Böyle bir üretim yapısı için yenilikçilik ve girişimcilik hayati bir öneme sahip olması sebebiyle Model Fabrika ve Yenilik merkezini MTOSB’ye kazandırarak sanayicilerimizin hizmetine sunduk. Üretim alanındaki verimliliği arttırmak, dijital yenilikler üretmek maksadıyla bölgemizde kurulan Model Fabrika ve Yenilik merkezinde Sanayicilerimizin ve personellerinin aldığı eğitimlerle ve işletmelerde yapılan çalışmalarla firmaların verimliliklerini %300’e varan oranlarda arttırmalarını sağladık.  Aynı zamanda ülkemizde günden güne gelişen savunma sanayi projelerine yönelik bölgemizdeki firmalarda çözüm üretmek ve savunma sanayindeki gelişmeleri yakından takip edebilmek amacıyla Model Fabrika ve Yenilik Merkezi içerisinde Saha İstanbul destek ofisini açtık. Halihazırda savunma sanayine yönelik üretim gerçekleştiren firmalarımızın yanı sıra savunma sanayine çözümler üretecek ve yeni firmalarımıza rehberlik edecek Saha İstanbul destek ofisinin açılmasından memnuniyet duyuyorum.

Görevde bulunduğumuz, 2019 ve 2023 yılları arasındaki dönemi; kapsamlı, sonuç alıcı proje ve etkinliklerle geçirdiğimiz inancındayım. Sanayicilerimizden aldığımız güç ile, hızlı ve istikrarlı bir şekilde MTOSB’nin gelişimi adına çalışmalar yaptık. Bu süreçte sanayicilerimizin sanayi parsel ihtiyacını karşılamak amacıyla MTOSB 3. Bölgenin altyapı ve üstyapı çalışmalarını kısa sürede bitirerek bölgedeki parsellerin tamamını sanayicilerimize tahsis ettik. 3ncü Bölgede üretime geçen firmaların yanı sıra bir çok firmanın da 2023 yılı içerisinde üretime geçmesini öngörmekteyiz. Sanayi parseline yönelik taleplerin devam etmesi sebebiyle 4. Bölgemizde tahsis çalışmalarının sonuna yaklaştık. 2023 yılı içerisinde 4. Bölgenin tahsislerini gerçekleştirerek, 4. Bölge ile eş zamanlı çalışmalarını yürüttüğümüz 5. Bölgenin de 2023-2027 döneminde tahsis etmeyi planlamaktayız.

2022 yılının sonunda hizmete alınan ve otoban bağlantısının ilk etabı olan MTOSB – Adana – Mersin otoyolunun bölgemize ciddi bir lojistik avantaj sağlayacağına inanmaktayım. İkinci etabı olan özellikle 2 nci ve 3 ncü bölgemize önemli avantaj sağlayacak otoban bağlantısının 2024 yılı içerisinde faaliyete alınması öngörülmektedir.

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nin bu noktalara gelmesinde emeği geçen ve katkıda bulunan herkesi kutluyor, 2019-2023 yılı içerisinde bölgede yapmış oldukları çalışmalarından dolayı tüm sanayicilerimize, Müteşebbis Heyet Üyelerine, Yönetim Kurulu Üyelerine, Bölge Müdürüne ve Bölge Müdürlüğü çalışanlarına teşekkürlerimi sunuyor, yapılan bu hizmetlerin ilimize, bölgemize, ülkemize ve sanayicilerimize katkı sağlamasını temenni ediyorum.

 

Sabri TEKLİ

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi

Yönetim Kurulu Başkanı

 

Vizyon ve Misyonu Üreten ve Eğiten Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi

İletişime Geçin