Lütfi Elvan: MTOSB’den daha geniş sanayi alanları bekliyoruz

Lütfi Elvan: MTOSB’den daha geniş sanayi alanları bekliyoruz

29 Nisan 2023 Cumartesi 855 Gösterim

Hazine ve Maliye Eski Bakanı Lütfi Elvan, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret ederek bir dizi temaslarda bulundu.

 

MTOSB Başkanı Sabri Tekli, Yönetim Kurulu Üyesi Seyfetullah Işık, Müteşebbis Heyet Üyesi Halil Demirkol, Bölge Müdürü Halil Yılmaz ve çok sayıda sanayici tarafından karşılanan Hazine ve Maliye Eski Bakanı Lütfi Elvan, önce MTOSB’de misafir edilen depremzede vatandaşlar ile bir araya geldi.

MTOSB Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde bir araya geldiği depremzede vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten Elvan, ‘Rabbim milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın. Bu vesileyle hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, geride kalanlara sabır diliyorum’ diyerek depremzedelerin herhangi bir eksiklerinin olup olmadığı konusunda bilgi aldı.

 

‘BİR FABRİKADA 6 BİN İSTİHDAM OLACAK’

Daha sonra lise öğretmenleri ile kısa bir sohbet gerçekleştiren Elvan, beraberindeki heyet ile birlikte Model Fabrika ve İnovasyon Merkezi’ne geçerek MTOSB sanayicileri ile bir araya geldi. Burada bir konuşma yapan MTOSB Başkanı Sabri Tekli, ‘Bugüne kadar birçok yatırım gerçekleştirdik. Özellikle 2., 3. ve 4. Bölgelerimizin hayata geçmesinde büyük katkıları olan Sayın Bakanımız Lütfi Elvan’ı bugün burada ağırlamaktan onur duyuyor, kendisine bölgemize gerçekleştirdiği katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. MTOSB’nin bu kadar hızlı gelişiminde Sayın Bakanımız’ın katkıları çok büyük. Biz Sayın Bakanımızın da katkıları ile Müteşebbis Heyetlerimiz, Yönetim Kurullarımız ve Bölge Müdürlüğü personelimiz ile çok hızlı bir gelişim göstererek yeni sanayi alanlarını yatırımcılarımıza kazandırarak ülkemize ve bölgemize katkıda bulunmaya çalışıyoruz. 3. Bölge belki de Türkiye’nin en hızlı hizmete açılan OSB’si oldu. Burada hedefimiz 5 bin istihdamdı. Fakat şu an 3. Bölgemizde yer alan bir beyaz eşya fabrikamızda 6 bin kişi istihdam edilecek. Bu Mersin için çok önemli bir rakam. Başta Sayın Bakanımız Lütfi Elvan olmak üzere emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum’ dedi.

 

‘MTOSB’DEN DAHA ÇOK SANAYİ ALANI BEKLİYORUZ’

Hazine ve Maliye Eski Bakanı Lütfi Elvan ise yaptığı konuşmada, ‘Hangi işi yaparsanız yapın alt yapısı sağlam olmayan bir işin başarılı olmasını bekleyemezsiniz. Biz de Mersin’de gerçekleştirdiğimiz çalışmalar ile Mersin’in alt yapısını sağlamlaştırdık. Kentin her yerinde bakanlıklarımız tarafından gerçekleştirilen çalışmalar var. Mersin artık altyapı çalışmalarını tamamladı diyebiliriz. Bundan sonraki süreçte artık şahlanma zamanı, kalkınma zamanı. Mersin için daha yolun başındayız diyebiliriz. Çukurova Bölgesel Havalimanı’nda sona gelindi. Depremden kaynaklı olarak orada çalışan birçok işçimiz yakınlarını kaybetti ve iş gücünde düşüş oldu. Önümüzdeki haftalarda test uçuşları gerçekleştirilecek. En geç haziran ayı gibi de havalimanımızın açılmasını bekliyoruz. Kargo uçuşlarından dolayı havalimanımızın bölge sanayicilerimize de katkı sunacağı görüşündeyiz. Mersin Limanı işlem hacmi çok yükseldi. Limanın da sanayimize büyük katkı sağladığını biliyoruz. OSB’mizin otoyol bağlantı yolu sorununu çözdük. Mersin’e çok ciddi yeni sanayi alanları kazandırdık. Bunları hep birlikte gerçekleştirdik. Şimdi Sabri Tekli Başkan, yönetim kurulu ve çalışma arkadaşlarından beklentimiz, şu ana kadar genişleyen MTOSB yatırım alanı kadar büyük bir OSB’yi Mersin’e kazandırmaları. Öylesine güçlü ve büyük bir OSB planlanmalı ki bugüne kadar yapılan OSB’lerin m2 alanına eşit sahada bir yatırım alanını ve güçlü istihdam yapısını Mersin’e kazandırmaları. Bunu da hep birlikte gerçekleştireceğiz’ dedi.

Toplantı sanayicilerin dileklerini ilettiği konuşmalar ile son buldu.

 

Vizyon ve Misyonu Üreten ve Eğiten Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi

İletişime Geçin