ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ ÜST KURULUŞU (OSBÜK) İÇ ANADOLU BÖLGE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ ÜST KURULUŞU (OSBÜK) İÇ ANADOLU BÖLGE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

13 Eylül 2018 Perşembe 2036 Gösterim

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından düzenlenen ‘OSBÜK İç Anadolu Bölge Toplantısı’ Kayseri’de gerçekleştirildi. Toplantı programına Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan BÜYÜKDEDE,   OSBÜK Başkanı Memiş Kütükçü, Osbük Yönetim Kurulu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanımız Sabri Tekli, OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeleri ile 13 bölge ilinin 53 organize sanayi bölgesinin başkanları ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Toplantı öncesinde, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'ni gezen OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeleri Türkiyenin en büyük üretim kapasitesine sahip olma özelliğini taşıyan 51 Mw kurulu gücündeki Güneş Enerji Santralini ve Kayseri OSB Müdürlüğü'ne bağlı hizmet birimlerinde incelemelerde bulundu. 

Organize Sanayi Bölgeleri üst Kuruluşu, Bölge toplantılarının 6.sını Kayseri’de gerçekleştirdi.  Bölgedeki 53 OSB’nin bir araya getirildiği toplantıda, OSB’lerin sorunları ele alındı.

Kayseri OSB ev sahipliğinde gerçekleştirilen Toplantının açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, yapılan toplantının  önceki toplantılardan daha farklı bir ekonomik ortamda gerçekleştiğini vurgulayarak, Türkiye’nin bu ekonomik süreçten daha da güçlü çıkacağını söyledi.

“Kayseri OSB, 75 Bin Kişiye İstihdam Sağlıyor”

Toplantının açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Dünyada bir yatırımcıya hangi alt yapı sunuluyorsa, Kayseri OSB’ninde aynı standartlarda olduğuna değinerek, 75 bin kişiye istihdam sağladıklarını söyledi. Kütükcü, “Sadece Kayseri de değil ülkemizin tamamında olduğu gibi, İç Anadolu bölgemizde de OSB’lerimiz hayati öneme sahip.

Bölgedeki OSB’lerimizde 13 bin 500’ün üzerinde fabrika üretim yapıyor. 420 bine yakın insanımıza doğrudan istihdam sağlıyor. OSB’lerimizin toplam elektrik tüketiminin yüzde 11’ini doğalgaz tüketiminin yüzde 17’sini yine İç Anadolu Bölgesi’ndeki OSB’lerimiz yapıyor. Yani OSB’lerimiz Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi, bu bölgemizde de üretimin, istihdamın kaynağı, bel kemiği olmuştur.” diye konuştu.

“OSB’lerimizin En Büyük Sorunu Enerji Maliyetleri”

Bölge Müdürümüz Halil Yılmaz'ında yer aldığı, OSBÜK Bölge müdürleri Komisyon toplantısında görüşülerek, OSBÜK Yönetim Kurulu Üyelerine iletilen  enerji maliyetleri, imar barışı ve OSBEXPO konularınada değinen Memiş Kütükçü; artan enerji maliyetlerinin rekabet şartlarını zorladığını Sanayi ve Teknoji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdeye iletti. OSB’lerde artan enerji maliyetlerinin adil olmadığını, OSB’lerin yatırım avantajlarını ortadan kaldıran bu meselenin bir an önce çözülmesini yeniden talep ettiklerini dile getirdi.

Kütükcü konuşmasında İmar Barışı konusuna da değinerek, ”OSB’lerimizde çözüm bekleyen fazla yapılaşmış alanların, mevcut plan içerisinde değil, farklı statüde değerlendirilmesi, üretim yapılması gereken sanayi parselinin ticari parsele dönüştürülmesi gibi riskleri beraberinde getirecektir. Talebimiz, OSB’lerdeki imar barışı uygulamalarının, OSB imar planlarını koruyacak şekilde, mevcut plan bütünlüğünü de bozmadan üretimi esas alan yeni bir bakış açısıyla değerlendirilmesidir.” şeklinde konuştu.

Başkan Kütükcü, konuşmasının sonunda israf edecekleri bir metrekarelerinin olmadığını, dolayısıyla sanayicileri arasında maksimum fayda üretebilmeleri için, mevcut 0,70 emsal değerin artırılmasını sanayiciler adına Bakan Yardımcısı Büyükdede’den talep etti.

OSB’ler Güçlü Bir Plartformda;  ‘OSBEXPO’ da Buluşacak

OSB’lerden gelen taleplere değinen Kütükcü, OSBÜK olarak bu yılın en büyük organizasyonunu düzenleyeceklerini ifade etti. Kütükcü, “OSB’lerimizin güçlü bir plartformda buluşturmak, hem kendi aralarında bilgi-tecrübe paylaşımı yapmalarına olanak sağlamak, hem de üretim yapan kuruluşlarla OSB’lerimizi buluşturmak amacıyla düzenleyeceğimiz OSBEXPO, 14-17 Kasım tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilecek” diyerek tüm OSB’leri fuara davet etti.

“Cumhurbaşkanı Yönetim sisteminin avantajını Yaşıyoruz”

OSBÜK İç Anadolu Bölge toplantısına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Hasan Büyükdede, yeni sistemle birlikte Bakan yardımcılarının da daha rahat hareket etme imkanı olduğuna, problemlere ve diğer konulara daha rahat odaklanabildiklerini vurgulayarak“ Bir OSB içerisinde bir imar problemi varsa oturalım ve sadece imar planını düşünelim. Elektrik problemi varsa oturalım sadece onu düşünelim. Sanayiciyi nasıl koruyup kollayacak mekanizmalar kuracaksak oturup onu dizayn edelim ve sadece onun üzerine gidelim. “ dedi.

Büyükdede’den Yerli Üretim Vurgusu

Konuşmasında Yerli üretimlerine vurgu yapan Büyükdede, Bölgelerdeki en etkin olunabilecek alan ve dalların oturup tespit edilmesi gerektiğini, sanayi bölgelerinin çok nitelikli hale gelmesini istediklerini ifade etti.

Büyükdede,”Kendilerine yetecek bütçelerinin olmasını o bütçelerle de okul ihtiyaçlarını, eğitim merkezi ihtiyaçlarını, konferans salonu ihtiyacı gibi konularda daha nitelikli üretim yapmaları konusunda önünü açmamız gerektiğini biliyoruz. Çok miktarda OSB talepleri var. Büyük endüstri talepleri var. O çok güzel bir şey. Bizim önümüzde yabancılarla ortak yabancıların da talep ettiği ciddi alanlar da ortak yerli, yabancı ortaklığı olabilecek uluslararası endüstri tesisler konusunda hakikaten ümit verici, Türkiye'ye güven duydukları devam ettiren taleplerinde olduğunu görüyoruz. Onları desteklemeye gayret ediyoruz. Özellikle otomotiv de olsun veya elektrik elektronik de olsun. Geliştirebileceğimiz neler varsa neleri destekleyeceksek hem piyasa denetiminde yabancıları daha çok kontrol eden niteliksiz yabancıların Türkiye'ye gelerek Türkiye Endüstrisi'ni vurmasını önleyecek tedbirler koymaya şuanda çalışıyoruz. Çünkü her giren niteliksiz yabancı ve ucuz ünite bizden bir endüstriyi kapatıyor. Bunun yüzde 50'lere kadar varacağından endişemiz var" şeklinde konuştu.

Vali Kamçı : Sanayici Bu Memleketin Bel Kemiğidir

Programda konuşan  Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Sanayicilerin memleketin bel kemiği olduğunu, gerçekleştirdiği yatırımların Türkiye için istihdam anlamında büyük önem arz ettiğini söyledi.

Toplantı’nın açılış konuşmasını gerçekleştiren Kayseri OSB Yönetim Kurulu  Başkanı Tahir Nursaçan, Kayseri OSB olarak yılmadan ülke geleceğine yatırım yapacaklarını vurguladı. Nursaçan, “İş dünyası olarak 2023 hedeflerini gerçekleştirmek için ekonomik reform odaklı yatırım hamlelerinin devam ettiği güven ve istikrarın sağlanacağına inancımız tamdır. Kayseri OSB olarak yılmadan, usanmadan ülkemizin geleceğine usanmadan yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Kayseri'nin sanayi şehri olduğunu ifade eden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de,  toplantıyı düzenleyenlere teşekkürlerini iletti. Program sonunda plaket takdimi yapıldı.

Vizyon ve Misyonu Üreten ve Eğiten Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi

İletişime Geçin