MODEL FABRİKA VE  ENDÜSTRİYEL TASARIM & KOBİ DANIŞMANLIK MERKEZİ TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

MODEL FABRİKA VE ENDÜSTRİYEL TASARIM & KOBİ DANIŞMANLIK MERKEZİ TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

19 Mart 2019 Salı 2625 Gösterim

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığında projelendirilen Model Fabrika ve Endüstriyel Tasarım ve Kobi Danışmanlık Merkezi’nin Temel Atma Töreni TBMM  Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan’ın katılımları ile gerçekleştirildi.

MTOSB 1. Bölge’de gerçekleştirilen temel atma törenine TBMM  Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan’ın yanı sıra; Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, Mersin Ak Parti Milletvekili Hacı Özkan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, MTOSB Yönetim Kurulu Üyeleri Kürşat Haddat, Yılmaz Akyüz, Hasan Yıldırım, MTOSB Müteşebbis Heyet Üyesi Veysel Memiş, Müsiad Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Yıldızgörer, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü V. Amil Gezerel, MTOSB Bölge Müdürü Halil Yılmaz, Çukurova Kalkınma Ajansı Temsilcileri, il protokol üyeleri ve sanayiciler katılım sağladı.

Model fabrikaların  hem Türkiye’nin teknolojik geleceği hem de eğitim açısından önemli bir proje olduğunu belirten Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sabri Tekli, ‘Türkiye’de 3. Olan Model Fabrikayı Mersin’e kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile birlikte Mersin Ticaret ve Sanayi Odamızın koordinatörlüğünde ve OSB üçgeni ile Mersin’e kazandırdığımız Model Fabrika’nın temelini atıyoruz. Türkiye Model Fabrika’yı yeni yeni tanımaya başladı. İlki Ankara’da, ikincisi Bursa’da yapılan Model Fabrika’nın üçüncüsünü Mersin’e kazandırıyoruz. Biz burada hem üreten hem de eğiten bir organize sanayi bölgesi mantığıyla eğitime çok büyük önem veriyoruz. Model Fabrikamızda da sanayicilerimizi ve çalışanlarımızı eğitme hususunda güzel bir tesise sahip olacağız. Önümüzdeki teknolojik gelecekte bu fabrikanın çok büyük faydalarını göreceğimize inanıyorum. Model fabrikamızın yanında özellikle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve Kalkınma Ajansı’nın desteği ile, Sn. Lütfi Elvan Bakanımızın da hassas yaklaşımı ile cazibe merkezini de açıyoruz. Bu iki önemli tesis, inanıyorum ki sanayimize, ülkemize, geleceğimize çok ciddi faydalar getirecektir. Bu çalışmalar için Sn. Lütfi Elvan Bakanımız başta olmak üzere, Sn. Valimize, yönetim kurulundaki arkadaşlarıma ve bölge sanayicilerimize teşekkür ediyorum’ dedi.

Mersin’de sanayi ve teknoloji alanında ciddi çalışmalara imza attıklarını belirten Mersin Valisi Ali İhsan Su, ‘Sn. Bakanımız Lütfi Elvan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın başlatmış olduğu 5 projeyi titizlikle takip ediyor. Bu 5 projeden bir tanesi olan Model Fabrikamızın temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Bir diğeri ise Endüstriyel Tasarım ve Kobi Danışmanlık merkeziydi, onun da bu gün temelini atıyoruz. Bu çalışmalardan dolayı Sn. Bakanımız Lütfi Elvan’a verdiği desteklerden dolayı şükranlarımı sunuyorum’ dedi.

Organize Sanayi Bölgelerindeki firmaların ayakta kalabilmesi adına rekabet gücünün yüksek olması gerektiğini belirten TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, ‘Bugün MTOSB’de 3. Bölgemizin alt yapı temelini ve model fabrikamızın temelini atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu yıl sonu itibari ile, iş ve aş için, Mersinimizin kalkınması için fabrika bacalarımız tütmeye başlayacak. Ancak, bu tesislerimizin ayakta kalabilmesi ve daha da güçlenmesi için rekabet gücünün üst seviyelerde olması gerekiyor. Yani bu tesislerimizin dünyadaki diğer firmalarla rekabet edebilecek düzeyde olması gerekir. Hatta ve hatta rekabet gücümüzün dünyadaki diğer firmalardan daha yüksek olması gerekir. Dünyada çok hızlı bir değişim ve dönüşüm var. Eğer siz bu değişim ve dönüşüme ayak uydurabilirseniz, o zaman ayakta kalabile hatta daha da güçlenebilme imkanına kavuşursunuz. Ancak bu değişim ve dönüşüme ayak uyduramazsanız yavaş yavaş işçi sayısını azaltmaya hatta belirli bir noktada fabrikayı kapatma durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bugün rekabet oranında daha güçlü olma noktasında sanayi 4.0’a ihtiyacımız var. Biz buna sanayinin dijital dönüşümü diyoruz. Mevcut tesislerimizin tamamıyla otomasyona kavuşması, daha verimli daha kaliteli ürün üretmesi için sanayinin dijital dönüşümüne ayak uydurmalıyız. Temelini attığımız model fabrika ile birlikte, mevcut tesislerimizin sanayi 4.0’a uygun olarak dijital dönüşüme öncülük edeceğiz. Model fabrika, yeni kurulacak sanayi tesislerimize de sanayi 4.0’ı tam anlamıyla uygulayabilen, tamamen dijitalleşmiş, tamamen otomasyona tabi tutulmuş bir sanayi tesisi demektir. İşte bu model fabrikayı kurduğumuz zaman burada dijital dönüşüm nasıl yapılır? Sanayi 4.0 ne demektir? Hangi aşamada hangi mekanizmalar devreye girer? Bu soruların cevaplarını bulacağız. Fabrika sahiplerimiz, işçilerimiz, idarecilerimiz burada aldığı eğitimlerde öğrendiklerini kendi fabrikalarında uygulayabilecekler. Mersin rekabetini daha da güçlü kılmak istiyorsa, dünyada söz sahibi olmak istiyorsa yapması gereken en öncelikli iş model fabrika kurmaktır. Bunu da gerçekleştiriyoruz. İkinci önemli projemiz tasarım inovasyon merkezimizdir. Bu merkezi de model fabrikanın yanına kurarak, organize sanayi bölgemizin içinde olmasını sağladık. Tasarım inovasyon merkezimiz, kobilere yönelik eğitim faaliyetlerinin verilebileceği, destek programlarının uygulanacağı bir merkezdir. Bunu da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığımız, Mersin Valiliğimiz ve MTOSB ile birlikte yürütüyoruz. Bununla da inşallah tasarım ve inovasyon alanında çığır açabilecek, çok sayıda genci istihdam edebileceğimiz bir merkez oluşturacağız. Böylece Mersin’in rekabet gücüne güç katmış olacağız’ ifadelerini kullandı.

 

Vizyon ve Misyonu Üreten ve Eğiten Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi

İletişime Geçin