MTOSB VE MTSO, MERSİN VALİSİ ALİ İHSAN SU ÖNDERLİĞİNDE ANKARA'DA ZİYARETLERDE BULUNULDU

MTOSB VE MTSO, MERSİN VALİSİ ALİ İHSAN SU ÖNDERLİĞİNDE ANKARA'DA ZİYARETLERDE BULUNULDU

17 Ocak 2019 Perşembe 1625 Gösterim

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Valisi Ali İhsan Su önderliğinde Ankara’da Mersin Sanayi ve Ticaretinin gelişimi amacıyla bir dizi ziyarette bulundu. Ziyaretlere, Mersin Valisi Ali İhsan Su’nun yanı sıra Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Meclis Başkanı Hamit İzol, MTOSB Bölge Müdürü Halil Yılmaz, Bölge Müdür Yardımcısı Pınar Özal Kanık ve MTSO Genel Sekreteri Abdulkadir Dölek katılım sağladı.

Ziyaretlerin ilk gününde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı müdürlükleri ziyaret eden Mersin Valisi Ali İhsan Su ve beraberindeki Sanayi heyetin ilk durağı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Yardımcısı Hasan Büyükdede oldu. Mersin’deki sanayi ve ticari gelişmeler hakkında Sayın Büyükdede’ye, Mersin Valisi Ali İhsan Su tarafından bilgi verildi.

Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ziyareti sonrası, Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürü Halil İbrahim Çetin, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Ramazan Yıldırım ziyaret eden Mersin Valisi Ali İhsan Su’nun yanı sıra Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan Mersin’deki sanayi ve ticaret konularında görüş alışverişinde bulunularak Ankara ziyaretinin 1. Günün noktaladılar.

Ankara ziyaretinin ikinci gününde ASO 1.OSB’de faaliyet gösteren ASO Sürekli Eğitim Merkezi (ASOSEM) ve Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi (Model Fabrika) eğitim ve uygulama atölyelerini ziyaret ederek incelemelerde bulunan Mersin Valisi Ali İhsan Su’nun yanı sıra Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Meclis Başkanı Hamit İzol, MTOSB Bölge Müdürü Halil Yılmaz, Bölge Müdür Yardımcısı Pınar Özal Kanık’a ilgili ziyaretler esnasında ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Akdaş ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarete, ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, Bölge Müdürü Cüneyt Çalık bilgiler verdi.

Ziyaretler öncesinde ASO 1. Bölge’de gerçekleştirilen toplantıda Türkiye’de mesleki ve teknik eğitimin yapısı, mesleki teknik eğitimde OSB’lerde yer alan okulların rolü, mesleki teknik eğitim gören öğrencilerin ülkemizin üretimine ve istihdamına katkıları ve işletmelerde verimlilik dönüşümünü sağlayacak Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi’nin ülkemize sağlayacak katkıları ele alındı.

“Bölge Yönetimi olarak, mesleki ve teknik eğitime büyük önem veriyoruz”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Akdaş, ASO 1.OSB’nin, Ankara’nın ve Türkiye'nin önemli sanayi bölgeleri arasında yer aldığını ifade ederek, bölgede faal olan 320 firma bünyesinde 40 binden fazla kişinin çalıştığını dile getirdi. Bölge Yönetimi olarak, mesleki ve teknik eğitime büyük önem verildiğinin altını çizen Akdaş,” Bünyemizde faaliyet gösteren ASO Teknik Koleji, Erkunt Mesleki Eğitim Merkezi, Hacettepe Ankara Sanayi Odası 1. OSB Meslek Yüksekokulu ve ASO 1.OSB Anaokulu’nda toplam 1300 öğrencimiz eğitim görmektedir. Amacımız, ülkemizin ve bölge sanayicilerimizin nitelikli, donanımlı çalışanlara olan ihtiyacını karşılamak” diye konuştu.

“Model Fabrika Projesi ülkemize çağ atlayacak”

Teori ve pratiği birleştiren Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi-Model Fabrika uygulaması işletmelerin verimliliklerine ve dijital dönüşümlerine katkı sağlayacak çok özel ve güzel bir uygulama diyen Mersin Valisi Ali İhsan Su model fabrika ile ilgili düşüncelerini şöyle ifade etti:

"Model fabrika düşüncemizin somutlaşması için Ankara'ya gelip model fabrikayı yerinde ziyaret etmek istedik. Yatırım kararlarını gözden geçirmek isteyen işletme sahiplerinin ASO Sürekli Eğitim Merkezine gelip Dijital Dönüşüm Merkezi-Model Fabrika'yı yerinde görmesi gerekiyor. İnanıyorum ki ülkemizde model fabrika uygulamasının yaygınlaşmasıyla beraber ekonomik anlamda Türkiye'de çok önemli gelişmeler yaşanacak. Fabrikalarımız ve üretimle iştigal eden her sektör bu işe kendini verirse Türkiye çağ atlayacak diyebilirim."  diye konuştu.


“Mersin'in ticaret hacmini üst seviyelere taşımak; daha fazla üretim ve istihdam oluşturmak için tüm gayretimizle çalışıyoruz”

Mersin Tarsus OSB Başkanı Sabri Tekli, 2018 yılında Mersin'den 150'yi aşkın ülkeye yapılan 1,5 milyar dolarlık ihracatın yaklaşık yüzde 35'lik kısmının OSB'den gerçekleştirildiğini söyledi. Tekli, "Mersin'in ticaret hacmini üst seviyelere taşımak; daha fazla üretim ve istihdam oluşturmak için tüm gayretimizle çalışıyoruz." dedi. Sanayicilerin ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanların yetişmesine önem verdiklerinin altını çizen Tekli, bu çerçevede bölgede 2011 yılında beri eğitim-öğretim veren Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne her türlü desteği sunduklarını aktardı. Bu kurumda eğitim gören öğrencilerin sanayiciye katkı sağlayacak donanımda yetiştirilmesi için gayret gösterdiklerine işaret eden Tekli, şöyle devam etti:

"Elektrik Elektronik, Makine Teknolojileri, Gıda Teknolojileri, Metal Teknolojileri ve Mobilya ve İç Mekân Tasarım bölümlerine sahip okulumuz; 925 öğrenci, 53 öğretmen 4 idari personel ile eğitim-öğretime devam ediyor. Öğrencilerimiz staj sürelerince bölgemizde üretim yapan fabrikalarımızda pratik eğitimler alıyor. Gençlerimiz mezun olduklarında bu fabrikalara kolaylıkla adapte olma imkanı buluyor. Böylece sanayicinin talep ettiği nitelikli personel ihtiyacını bu şekilde temin ediyoruz” dedi.

Program, bölgede yer alan ASOSEM ve Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi’nin derslik, atölye ve uygulama alanlarının detaylı bir şekilde gezilmesiyle sona erdi.

 

Vizyon ve Misyonu Üreten ve Eğiten Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi

İletişime Geçin