Mersin ve MTOSB

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi 24.10.1976 yılında, 13037 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile kurulmuş bir özel hukuk tüzel kişiliği olup, alanı 380 hektar olan yerinin seçimi 1992 yılında yapılmıştır.


1993 yılında Bölge Müdürlüğünün kurulmasıyla  beraber 09.02.1993 tarihinde, o dönemin Mersin Valisi Çetin Birmek Başkanlığında  ilk Müteşebbis Heyet toplantısını yapan MTOSB, 380 hektarlık  arazisinin imar planları ve alt yapı projelerinin hazırlanmasından sonra,  1994 yılının mart ayında inşaatlarına başlamış olup, yol inşaatlarının yapımı aşamasında 35 firmaya tahsis yapılmış ve bunlardan 5’i fabrikasını kurarak 1995 yılında bölge inşaat halinde iken faaliyete geçmiştir.


Bölgemizin tüm alt yapısı ve yapılaşma teşvik belgesi alınmadan tamamlanmıştır. Bölgede 25 km yol, 27 km kanalizasyon, 25 km su, 20 km elektrik şebekesi, 13.836 m polietilen ve 1.889 m  çelik hattan oluşan doğalgaz hattı bulunmaktadır.


Kuruluşumuz, sanayici ve yatırımcıları alt yapısı bitirilmiş bir  alanda   toplamayı   amaçladığından, bu hizmetlerin ekip çalışması ile kısa zamanda bitirilerek sanayicinin kullanımına açılması sağlanmış olup, tüm alt yapısı tarım ve turizm üzerine kurulu Mersin’de özellikle büyük lokomotif sanayi tesislerinin Adana- Mersin karayolu üzerinde yapılaşması ile imkansız gibi görünen Organize Sanayi Bölgesi olgusu gerçekleşmiştir.


Bu olgunun gerçekleşmesinde, Mersin’in  konumu, havayolu, karayolu, demiryolu ve deniz yolu limanı ile tüm yeni yatırımcılar için bir cazibe merkezi ve yeni yatırım bölgesi olması  bizim için çok büyük avantajlar sağlamıştır.


Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesinin yönetim yapısı zaman içinde genişleyerek bu günkü halini almıştır. Bugün için MTOSB’nin Müteşebbis Heyeti; Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus Belediyesi, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, İl Özel İdare Müdürlüğü, Mersin Sanayici ve İş Adamları Derneği temsilcileri ve Sanayicilerimizden oluşmaktadır.


Sanayicilerimizin ortak sorunlarını ( altyapı, enerji, kalite, teşvik. vs. ) daha çabuk ve kolay çözebilmek amacı ile çalışmalarını yürütmekte olan   Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi, her geçen gün sanayi yatırımlarının arttığı ve Türkiye’de sanayileşmeye en büyük katkıyı sağlayan bölgelerden biri olma yolunda hızlı ve emin adımlarla ilerlemektedir.