ÖZEL ŞİŞECAM MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ İLE PEPSICO ARASINDA

ÖZEL ŞİŞECAM MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ İLE PEPSICO ARASINDA

15 Kasım 2018 Perşembe 3346 Gösterim

Pepsico Fritolay Tarsus Fabrikası Müdürü Abdullah Biçer, İnsan Kaynakları Müdürü Zehra Esen, Kalite sorumlusu Tuğçe Şanlı Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti. Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen toplantıda, Yönetim Kurulu Başkanımız ve Okul Kurucusu Sabri Tekli, Okul Müdürü Hasan Gürbüz ve Okul Müdür Yardımcısı Özlem Karadağ yer aldı.

2017-2018 Eğitim-Öğretim döneminde 6 ay süresince 180 öğrenci ile gerçekleştirilen "Okul-Sanayi İşbirliği’ programından alınan sonuçların memnuniyet verici olduğunu ifade eden Yönetim Kurulu Başkanımız Sabri Tekli ve Pepsico Fritolay Tarsus Fabrika Müdürü Abdullah Biçer, öğrencilerin iş hayatına hazırlanması ve mesleki farkındalıklarının artırılması için gerçekleştirdikleri bu projenin sürdürülmesi konusunda fikir birliğine varıldı.

Uzman kadrosuyla öğrencilere hem teorik hem de uygulamaya yönelik eğitimler verecek olan Pepsico’ya bağlı Fritolay fabrikası, PepsiCo Tarsus Fabrikası’nda gerçekleşecek ve tüm yıl boyunca devam edecek olan eğitimlere 90 öğrenciyi kapsayacak şekilde eğitim takvimi oluşturuldu.

Toplamda 4 konu başlığı altında yürütülen programın ilk aşamasında PepsiCo çalışanları derslere girerek makine, gıda, elektrik-elektronik konularında öğrenilen bilgilerin pratikte nasıl hayata geçirildiği konusunda önemli bilgiler verirken, kendi deneyimlerini öğrencilere uygulamalı atölye çalışmaları ve sunumlar aracılığıyla aktaracak.

Programın ikinci aşamasında ise fabrikada gerçekleştirilen geri kazanım, çevresel sürdürülebilirlik ve verimlilik projeleri ile ilgili stantlar hazırlanarak, okulda sunuma açılacak ve öğrencilere detaylı bilgi verilecek. Ardından fabrika gezisine katılacak öğrenciler, Kalite Laboratuvarı, Bakım Atölyesi ve Organik Katı Atık Tesisi’ni gezmenin yanı sıra üretim alanındaki ekipmanları da inceleyerek uygulamaların fabrika aşamasında nasıl gerçekleştiği konusunda fikir sahibi olacak. Programın son ayağında ise öğrencilerin hazırladığı projelere destek verilerek, projelerde ihtiyaç duydukları yerlerde kendilerine teknik destek sağlanacak.

 ‘Orta ve uzun vadede olumlu sonuçlarını göreceğiz’

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli ise yapılan işbirliği hakkında şunları söyledi: “Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgemiz içerisinde faaliyet gösteren Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki eğitime büyük önem veriyoruz. Okulumuzda verdiğimiz eğitimde temel vizyonumuz ‘ara eleman değil, aranan eleman yetiştirmek’. Bu bakış açısı ile eğitim ve öğretime devam ediyoruz. Eğitim dönemleri boyunca işletmelerimiz ile iç içe olan öğrencilerimiz bir taraftan öğrenimlerine devam ediyor, bir taraftan da organize sanayi bölgelerinin yapısı hakkında bilgi sahibi oluyorlar. İşletmelerimizin yapılarına hakim oluyor, iş hayatını öğreniyorlar ki bu da çocuklarımız için çok büyük bir kazanç anlamına geliyor. Bu kapsamda, Organize Sanayi Bölgemiz içinde yer alan PepsiCo fabrikası mesleki eğitim konusunda Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile işbirliğine giderek gençlerimizi şimdiden çalışma hayatına hazırlıyor. Biz de Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi olarak bu işbirliğinin orta ve uzun vadede bölge ekonomisi için olumlu sonuçları beraberinde getireceğini öngörüyoruz. Umuyoruz ki bu tarz işbirlikleri diğer kurumlar için de örnek teşkil eder.”

‘İşgücü piyasasının gelişmesine katkı sağlıyoruz’

Bu işbirliği sayesinde bölge sanayisine Tarsus’ta kalifiye çalışan yetiştirme konusunda önemli bir adım attıklarını belirten PepsiCo Tarsus Fabrika Müdürü Abdullah Biçer, “PepsiCo Tarsus Fabrikası ile bölge ekonomisine büyük bir ekonomik değer sağlamanın yanı sıra bilgi birikimimizi de öğrencilerimizle paylaşarak işgücü piyasasının gelişmesine katkıda bulunuyoruz. Hayata geçirdiğimiz Okul-Sanayi İşbirliği programı sayesinde fabrikamızda çalışan uzman kadromuz Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine deneyimlerini aktararak, öğrencileri iş hayatına hazırlayacak. Bu sayede öğrencilerin hem mesleki farkındalıkları artacak hem de toplumsal açıdan büyük bir fayda sağlanmış olacak,” dedi.

 

Vizyon ve Misyonu Üreten ve Eğiten Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi

İletişime Geçin