YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ SABRİ TEKLİ ANKARA'DA PROJE AÇILIŞINA KATILDI.

YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ SABRİ TEKLİ ANKARA'DA PROJE AÇILIŞINA KATILDI.

9 Kasım 2018 Cuma 1252 Gösterim

Avrupa Birliği tarafından mali olarak desteklenen ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından uygulanan "Suriye Krizine yanıt olarak Türkiye'de Dayanıklılık" projesinin resmi açılışı başkent Ankara'da gerçekleştirildi. Proje Açılışına Yönetim Kurulu Başkanımız Sabri Tekli’nin yanı sıra; Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, AKİB Koordinatörü Zeki Kıvanç, BM Türkiye Mukim Koordinatörü ve BM Kalkınma Programı Mukim Temsilcisi Irena Vojkov-Sollorano, BM Kalkınma Programı Ülke Direktörü Claudio Tomasi, de yer aldı. Projeden yaklaşık 55 bin Suriyeli mülteci ve ev sahibi toplum mensubunun faydalanması hedefleniyor.

Programın açılış konuşmasını yapan Strateji Geliştirme Daire Başkanı Halil Afşarata, Türkiye'de yaklaşık 4 milyon civarında mülteci olduğunu belirtti. Projenin önemine değinen Afşarata, dil eğitimi, alt yapı ve istihdam olmak üzere üç ana bileşenden oluştuğunu aktardı. Afşarata, "Alt yapı konusunda 2015 yılından beri alt yapıda 1 TL dahi misafirlerimize yansıtamadık. Bu anlamda ilk kez alt yapıya gidilmesi önemli. 70 milyon alt yapı finansmanının da bir an önce imzalanmasını temenni ediyoruz. Ayrıca özellikle doğu illerimizde alt yapının yanı sıra üst yapı ihtiyacı da var. Sadece alt yapı yapmak yetmiyor, üst yapıya da kaynak aktarmak önemli. Bu kapsamda ikinci 3 milyar için tahsis çalışmalarımız bitmek üzere. Bu projenin bir diğer önemi de Sanayi Bakanlığımızın içinde olması. Projenin uygulanmasında BM çok önemli fakat AB'nin bazı kuruluşları da var, bunların seçiminde Türkiye'yi tanıyan kuruluşları seçme yönünde duyarlı olmak zorundayız. 4 milyon insana örneğin şuanda sabah kahvaltısını vermek zorundayız. Bu uluslararası kuruluşların seçiminin dikkate alınacağını da biliyoruz" şeklinde konuştu.

Program sonrasında, Yönetim Kurulu Başkanımız Sabri Tekli, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez ile Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nin mevcut çalışmaları ve durumu hakkında kısa bir toplantı gerçekleştirdi.

 

Vizyon ve Misyonu Üreten ve Eğiten Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi

İletişime Geçin