TÜRKİYE’NİN İLK POLİETİLEN TEKNE KALIBININ SERİ ÜRETİMİNE BAŞLADILAR

TÜRKİYE’NİN İLK POLİETİLEN TEKNE KALIBININ SERİ ÜRETİMİNE BAŞLADILAR

19 Mayıs 2020 Salı 5098 Gösterim

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi sınırları içerisinde faaliyetlerini sürdüren Pan’s Marine ve destekleyici firması RMA Plastik, Türkiye’nin ilk polietilen tekne kalıbını üretip seri üretime başladı.

Bekir Avunduk ve Nurten Avunduk tarafından 1998 yılında Mersin Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan RMA Plastik, bir plastik işleme yöntemi olan rotasyon kalıplama (rotationalmoulding), enjeksiyon (injectionmoulding) ve şişirme (blowmolding) plastik işleme teknolojilerini kullanarak plastik ürünler üretmeye devam ediyor. Özellikle gıda, kimya, otomotiv, oyun grubu, tarım, plastik ve tekstil sektörlerine yönelik olarak çalışan RMA Plastik, 100 litreden başlayarak 40 bin litreye kadar farklı hacim, boyut ve renklerde polietilen ürünler üretiyor.

RMA Plastik’in destekleyici firması olduğu Pan’s Marine’in ortaklarından Aygül Ay ve Melih Avunduk, RMA Plastik’in ürün portföyünün geniş bir yelpazeye sahip olduğunu belirterek, “Ürün portföyümüz arasında su ve asit tankları, gıda (zeytinyağı, meyve suyu, şalgam, süt, turşu vs…) stoklama ve taşıma depoları, salamura tankları, zirai ilaçlama tankları, septik tanklar, lateks tutkal tankları, karıştırıcılı, mikserli ve ısıtmalı tanklar, AdBlue tankları, diesel tankları, kamyon ve tır çamurlukları, araç üstü taşıma tankları, paletler, çöp kovaları, geri dönüşüm kutuları, yol ve su bariyerleri, benzin istasyonları için sumplar, mazot depoları, buzağı kulübeleri, IBC tanklar, deniz dubaları, oyun grupları, asit havuzları, glikoz ve früktoz depoları, tekstil arabaları, boyahane arabaları, halat boyama kovaları, kops kutuları, faraşlar, serpantinli depolar, bunkerler, tekne ve kanolar, ilk yardım sedyesi, dekoratif ürünler (oturma grupları ile ışıklı saksılar) gibi ürünler bulunmaktadır” dedi.

HIZLI VE DÜŞÜK MALİYETLE ÜRETİM

RMA Yatırım desteğiyle denizcilik sektöründeki eksikliği fark ederek politilen deniz araçları üretimine başlayan Pan’s Marine, yerli üretimin avantajı ile muadillerine göre 1/4 oranında daha makul fiyatlarla Türkiye’nin ilk yerli polietilen tekne kalıbını üretip seri üretime başladı.

Güçlü AR-GE alt yapısı ile deniz tutkunlarının her türlü ihtiyacını karşılayacak farklı modellerle hizmetlerini sürdürdüklerini belirten Pan’s Marine ortakları Melih Avunduk ve Aygül Ay, “Hızlı ve düşük maliyetle kalıp geliştirme imkânı sağlayan rotasyonel kalıplama yöntemi ile RMA Plastik, müşterilerin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda kolay ve hızlıca kalıp üretimi yaparak yeni ürünler tasarlıyoruz. Bu çerçevede RMA Plastik bünyesinde kalıp atölyesi ile teknik çizim ve tasarım ekibi bulunmaktadır. Metal atölyesi sayesinde RMA Plastik müşterilerin talebi doğrultusunda ürünlere dilenilen şekilde metal konstrüksiyon da yapmaktadır. Üretim kapasitesini arttırmak ve müşterilerin ihtiyaçlarını çok daha hızlı cevaplamak amacıyla, 2012 yılında İstanbul Beylikdüzü’ndeki ikinci üretim tesisini faaliyete geçirmiştir. 2019 yılında ise RMA Yatırım bünyesinde Türkiye'de denizcilik sektörü ile ilgili ciddi bir eksiklik olan politilen deniz araçlarını Pan's Marine adı altında üretmeye başladı. Avrupa’da ve Kuzey Amerika’da yıllardır kullanılan polietilen tekneleri yerli üretimin avantajı ile muadillerine göre 1/4 oranında daha makul fiyatlarla deniz tutkunlarının beğenisine sunan Pans Marine, Türkiye'nin ilk yerli polietilen tekne kalıbını üretip seri üretime başladı.  Güçlü AR-GE alt yapısı ile deniz tutkunlarının her türlü ihtiyacını karşılayacak farklı modellerle yolumuza devam edeceğiz” dedi.

 

Vizyon ve Misyonu Üreten ve Eğiten Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi

İletişime Geçin