"TÜRKİYE'DEN IRAK'A BAKIŞ"' ADLI KONFERANS MTOSB YÖNETİM KURULU BAŞKANI SABRİ TEKLİ'NİN KATILIMLARI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

6 Şubat 2020 Perşembe 1422 Gösterim

Toros Üniversitesi, ekonomi toplantıları kapsamında 'Türkiye'den Irak'a Bakış' konferansı düzenledi. Konferansta MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli’nin de yer aldığı Mersin’in önde gelen iş insanları, Türkiye ile Irak arasındaki ekonomik ilişkileri anlattı.

Toros Üniversitesi 45 Evler Kampüsünde gerçekleştirilen panele, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Başkanı Sabri Tekli’nin yanı sıra, üniversitenin Mütevelli Heyet Başkanı Yusuf Sertaç Özveren, Rektör Haluk Korkmazyürek, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Tarsus Tarımsal Ürün İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TÜİOSB) Başkanı Gül Akyürek Balta, Mersin Sanayici ve İş Adamları Derneği (MESİAD) Başkanı Hasan Engin, Türkiye ile Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) Başkanı Nevaf Kılıç, Türk Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği (TURAB) Başkanı Canan Sunay ve öğrenciler katıldı.

Prof. Dr. Ahmet Özer, konferansın açılış konuşmasında, üniversite olarak eğitim-öğretim döneminde her hafta böyle etkinlikler yaptıklarını söyledi. En az ayda 4 kez bu tür etkinlikleri düzenlediklerini kaydeden Özer, "Buradaki amacımız, öğrencilerimize bir mutluluk, memnuniyet oluşturmak. Fakat maalesef şimdiki öğrenci yapısı bizim dönemdeki öğrenci yapısı gibi değil. Şu anda burada kentin önde gelen en önemli iş insanları var. Öğrencilere 'gelin burada iş insanları var, başka yerde bu insanları bulamazsınız' diyoruz ama çok ilgi duymuyorlar. Bizim amacımız öğrencileri bu konuda memnun etmek. İkinci amacımızda üniversite ile kenti buluşturmak. Uzun yıllardır bunlar yapılmamış. Bu ilişkileri sürdüreceğiz ve burada başarılı olacağımıza inanıyorum. Bunlara devam edeceğiz. Bugünde önemli bir konuyu konuşacağız. Konuşmacı olarak gelen 6 iş insanımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Tekli: "Komşum ile iş yapamamaktan dolayı çok üzülüyorum"

MTOSB Başkan Sabri Tekli, Irak ile yaklaşık yüzde 20'lik ihracat kapasitesine ulaştıklarını belirtti ve bu yüzdeliği arttırmak istediklerinin altını çizerek, "Şu anda MTOSB’de faaliyet gösteren 58 firmamız Irak'a değişik ürünlerle ihracat yapıyor. Ana madde gıda, arkasından cam, çelik konstrüksiyon, makine ve mobilya sektörü geliyor. Çok ciddi ihracat rakamlarına sahibiz. Üreten toplumlar konusuna değineceğim. Biz savaşlara karşı üretiyoruz. Savaşan bir milletin, bizim ürettiklerimize aşırı derecede ihtiyaç duyduğunu bilmemek yanlış olur. 1990'lara kadar ihracata kasa yetiştiremiyorduk, sonra ne olduysa savaşlar çıktı ve bugün güneyimizde savaşmayan ülke yok. Bizler üreten ülkelerin evlatlarıyız, üretmezsek sonumuzun ne olacağını biliyoruz. Mersin'in savaşlar ardında ezilmesini hiç hoş karşılamıyorum. Artık bu savaşlar sonlanmalı. Bunlarla bizi yok ediyorlar. Bizim değerlerimizle onların değerlernin birlikteliği Ortadoğuyu daha güzel bir hale getirecektir. Bizi birbirimize düşürdüler. Komşu ülkemle iş yapamamaktan dolayı çok üzülüyorum. Hatta biz bu Ülkelerle sadece komşu değil, aynı zamanda kardeşiz. 1990 yılından itibaren bu bölgelerde savaş bitmedi. Hepsi enerjiden, gazdan sıkıntı yaşıyorlar. Bizlerle ortaklık yapıp üretim yapmak istiyorlar. Petrolleri var ama üretimleri yok. Şuan üretim yapamadıkları için en büyük desteği bizim vermemiz gerektiğini biliyorlar. Bizler komşumuza yardım etmeliyiz ki, gelecekte bölge ekonomisini birlikte paylaşalım. Belki bizde petrol yok ama onlarda olmayan da bizde var. Su var, tarım var" ifadelerini kullandı.

Diğer panelistlerin de konuşmalarının ardından iş insanları, öğrencilerin sorularını yanıtladı. Panelin sonunda, Panelde konuşmacı olarak yer alan İş İnsanlarına plaket takdim edildi.

 

Vizyon ve Misyonu Üreten ve Eğiten Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi

İletişime Geçin