EPS SANAYİ VE PAYDAŞ KURUM BULUŞMALARI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

EPS SANAYİ VE PAYDAŞ KURUM BULUŞMALARI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

17 Aralık 2019 Salı 1126 Gösterim

Binalarda enerji verimliliği, ısı yalıtımı ve mantolama Mersin’de masaya yatırıldı. EPSDER Başkanı Erdem Ateş, Türkiye’nin 2018’de ithal ettiği enerjiye ödediği bedelin 43 milyar dolara ulaştığını belirterek, “Binalarda ısı yalıtım uygulamaları ile sadece 300 bin binanın yalıtılması durumunda 375 milyon metreküp doğalgaz tasarrufu, yani yaklaşık 610 milyon TL tasarruf elde edilebiliriz” dedi. Mersin’de, EPS Sanayi Derneği (EPSDER) tarafından Teknopanel desteği ile “EPS Sanayi ve Paydaş Kurum Buluşmaları” toplantısı düzenlendi. Bir otelde gerçekleştirilen toplantıda, binalarda enerji verimliliği, ısı yalıtımı ve mantolama konuları ile EPS’nin (genleştirilmiş polistiren sert köpük) farklı kullanım alanları tüm detaylarıyla ele alındı. Bölgedeki tüm paydaş kurumları ve ilgilileri bir araya getiren toplantıya, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Yönetim Kurulu Başkanı  Sabri Tekli ile Teknopanel Genel Müdürü ve MTOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Orhan Kahveci katıldı.

Buluşmanın açış konuşmasını yapan EPSDER Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Ateş, 2018’de Türkiye’de ve dünyada baş gösteren ekonomik gelişmelerin ve sorunların 2019’da giderek arttığına işaret etti. Ateş, döviz kurlarında meydana gelen dalgalanmalar, yüksek kredi ve mevduat faiz oranları, enflasyonun yüksek gitmesi ve global ticaret savaşları gibi birçok etken nedeniyle özellikle EPS sektörünün hitap ettiği inşaat ve yapı malzemeleri sektörlerinde de ciddi daralmalar yaşandığına dikkat çekti. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2019’un ilk çeyreğinde Türkiye’de inşaat sektörünün yüzde 9,3, Türkiye ekonomisinin yüzde 2,4; ikinci çeyrekte ise inşaat sektörünün yüzde 12,7, Türkiye ekonomisinin de yüzde 1,5 oranında küçüldüğünü belirten Ateş, “Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği verilerine göre ise 2018 ve 2019 yıllarının ilk 6 aylık periyotlarını karşılaştırdığımız zaman yurt içi inşaat malzemesi satışlarının yüzde 22,6 azaldığını görüyoruz. Yine aynı dönemde alınan inşaat ruhsatı sayısının yüzde 40’a düştüğünü görüyoruz. Yaşanan tüm ekonomik olumsuzluklara rağmen 1 Ocak 2020’de zorunlu hale gelmesini beklediğimiz Enerji Kimlik Belgesi, ülkemizdeki yalıtım bilinci ve kullanılan ısı yalıtım malzemesi kalınlıklarının geçmiş yıllara göre artıyor olması, TSE 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standardının revizyonu çalışmaları, yürürlüğe giren binaların korunması hakkındaki yönetmelik ve altyapı projelerinde artık hayata geçen GEOFOAM uygulamaları gibi gelişmeler sektörümüzün ve ülkemizin önündeki en büyük fırsat” diye konuştu.

 

MTOSB Başkanı Tekli: “4’üncü OSB bitmek üzere, 6 tane OSB’miz de yapım aşamasında”

MTOSB Başkanı Sabri Tekli ise Mersin’in potansiyeli yüksek bir kent olduğunu, sanayisinin yükselmesinin de hız kazandığını söyledi. Mersin’in, önümüzdeki süreçte 10 tane OSB’ye sahip olacak bir kent olduğunu vurgulayan Tekli, “Mevcutta şu an 4’üncü OSB bitmek üzere, 6 tane OSB’miz de yapım aşamasında. Özellikle fabrikalarımızın büyümesi, ülkemizin geleceğindeki üretim hatlarının büyümesi demektir. Önce üretimi, daha sonra da yaşam kalitemizi planlamamız gerekiyor. Biz şu an yaptığımız çalışmalarla ciddi bir noktadayız. Dünya bunun farkında. Ciddi anlamda büyüyebiliyoruz, çünkü büyümek zorundayız. Üretimde durmak yok” diye konuştu. “Yılbaşına kadar kampanya başlattık” Yatırımcılara çağrı yapan Tekli, önemli olanın, OSB’leri kurmak ve büyütmek olduğunu dile getirerek, “Biz, bu uğurda Mersinimize birçok şeyi kazandırdık, kazandırmaya da devam ediyoruz. Özellikle MTOSB’de 3’üncü bölgemizde birkaç boş parselimiz kaldı. Yatırım yapmak isteyen firma temsilcilerimize memnuniyetle arsalarımızı gezdirebiliriz. Yılbaşına kadar kampanya başlattık. Şu an 3’üncü bölgemizde 33 parselin altyapısı bu yıl sonu itibariyle tamamlanıyor ve inşaat anlamında ciddi yatırımlar var” ifadelerini kullandı.

 

Vizyon ve Misyonu Üreten ve Eğiten Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi

İletişime Geçin