FRC MERSİN OFF SEASON 2019 LİSELER ARASI ROBOTİK TURNUVASI BAŞLADI

FRC MERSİN OFF SEASON 2019 LİSELER ARASI ROBOTİK TURNUVASI BAŞLADI

19 Ekim 2019 Cumartesi 1850 Gösterim
FRC Mersin OffSeason 2019 Liseler Arası Robotik Turnuvası, Mersin’de Servet Tazegül Kapalı Spor Salonu’nda başladı.
 
Mersin Valiliği himayesinde, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi ana sponsorluğunda, Technokids Mersin ve JR Roboticsiş birliğinde gerçekleştirilen FRC Mersin OffSeason 2019 Liseler Arası Robotik Turnuvası başladı. Servet Tazegül Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Mersin Valisi Ali İhsan Su, AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Toroslar Belediye Başkanı Afşın Atsız Yılmaz, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan ve Meclis Başkanı Hamit İzol, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Fikret Yüksel Vakfı Başkanı Suzan Buschard, MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, MTOSB Yönetim Kurulu Üyesi Kürşat Haddat, MTOSB Bölge Müdürü Halil Yılmaz katılım gösterdi.
 
Etkinliğin açılışında konuşan MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, dünya genelinde 30 yıldır düzenlenen ve Fikret Yüksel Vakfı  katkılarıyla birlikte Türkiye’de 3’üncü kez düzenlenen etkinliğin Mersin’de yapılmasından mutluluk duyduklarını söyledi. Mersin’de ilk kez düzenlen yarışmaya ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını söyleyen Başkan Tekli, bilim ve teknolojiye değer vererek yarışmaya katılım gösteren tüm gençlere teşekkür etti. Birincisi düzenlenen FRC Mersin Off Season Yarışları’nın ikincisine de ev sahipliği yapmak için çalışmalar yürüttüklerini aktaran Tekli, “Bu turnuva Mersin’e yakıştı. Mersin’de yapılan etkinliklerin arasına bir yenisi daha eklendi. İnşallah yarışmanın ikincisi de Mersin’de yapılacak” dedi. Bilim ve teknolojinin yankılandığı rekabet ve aynı zamanda işbirliğinin üst düzeyde olduğu heyecan verici bir yarışma temenni ettiğini dile getiren MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, tüm yarışmacılara başarılar diledi.
 
TÜBİTAK BAŞKANI MANDAL: “TEKNOLOJİYİ ÜRETEN ÜLKELER BAŞARILI OLACAK”
 
TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise teknolojiyi kullanan değil, teknolojiyi geliştiren, teknolojiyi üreten ülkelerin başarılı olabileceğinin altını çizdi. Gençlerin teknoloji ile iç içe olmasının sadece teknolojiyi kullanma noktasında değil, teknolojiyi geliştirme ve üretme noktasında da oldukça önemli olduğunun altını çizen Mandal, şöyle konuştu:
 
“Bu nedenle yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi ve onlara öncülük eden okullarımızı tek tek kutluyorum. Tüm ülkelerde temel ihtiyaç,teknoloji tabanlı bilgi üretimidir. Ülke olarak teknolojik tasarım ve programlama konusundaki 2022 yılı hedefimizi siz şimdiden yaptınız. Uzayın derinliklerini, robotta sosyal kavramı konuşuyoruz. Sadece sanayileşmede, ileri üretim süreçlerinde değil hayatın her alanında kullanacağız. Sizin yaptığınız katkı sadece bir yarışma değil, geleceğin teknolojilerinin gelişmesinde anahtar süreç. Geleceğe bakınca ülkemizin hem bölgesel hem de küresel lider olması noktasında yaptığınız katkıların önemli bir boyutu var.”
 
VALİ SU: “TEKNOLOJİYE AYAK UYDURMAK GEREKİYOR”
 
Dünyada teknoloji noktasında her geçen gün yeni gelişmelerin olduğuna değinen Mersin Valisi Ali İhsan Su ise, ülke olarak gelişen teknolojiye ayak uydurulması gerektiği vurgusunu yaptı. Mersin olarak gelişen teknolojiye ve çağa ayak uydurmak için bir dizi çalışmalar yürüttüklerinin bilgisini veren Vali Su, şunları kaydetti:
 
“Bugün bu çalışmalardan biri ilimizde robotik yarışmalarla gerçekleşiyor. Bu yarışma gerçekten çok önemli. Bir taraftan sizler bu yarışmalar nedeniyle teknolojik gelişmeleri kodlamayı, robotik dünyada meydana gelen ilerlemeleri görme fırsatı buluyorsunuz. Bunları takip etme fırsatı buluyorsunuz. Diğer taraftan bu yarışmalarda ekip ruhunu, ekip halinde çalışmanın ne getireceğini, nasıl kontrol edilebileceğini, ekip ruhunun nasıl meydana geleceğini, arızaların ekip ruhuyla tamir edilebileceğini görüyor ve gösteriyorsunuz. Buradaki tecrübeleriniz yarın ülkemizin geleceğine sağlayacağınız katkıları artıracaktır. Bu bakımdan çok önemli bir yarışmayı ilimizde gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Önümüzdeki yılda yarışmanın ikincisinin kentimizde düzenlenme sözünü aldık.”
 
Konuşmaların ardından akademisyenler, teknopark yetkilileri, teknoloji tabanlı özel sektör temsilcilerinden oluşan 44 jüri üyesi yarışmacı ve izleyicilere tanıtılarak, turnuvanın sıralama maçlarına başlandı.
 
İstanbul, Kocaeli, Eskişehir, Antalya, Çorum, Hatay, Düzce, İzmir ve Mersin’den yarışmaya katılım gösteren 550 öğrenciden oluşan 42 takım final müsabakalarına adını yazdırmak için kıyasıya mücadele etti.
 
2 gün boyunca sürecek yarışların sonunda 20 ayrı kategoride takımlara ödülleri verilecek.

Vizyon ve Misyonu Üreten ve Eğiten Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi

İletişime Geçin