UYUM BULUŞMALARI TOPLANTISI MERSİN'DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

UYUM BULUŞMALARI TOPLANTISI MERSİN'DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

15 Mart 2019 Cuma 937 Gösterim

Geçiçi koruma kapsamındaki Suriyelilerin hak ve yükümlüklerine yönelik uyum buluşmaları kapsamında düzenlenen toplantıda, Göç İdaresi’nin hizmetleri ve uyum faaliyetlerinden, göçmenlerin uyumu ve huzuru için kültürler arası iletişimin öneminden ve kamu kurumları ve STK’lar ile işbirliği konuları hakkında bilgilendirme yapıldı.

Toplantıya; MErsin Valisi Ali İhsan Su'nun yanı sıra, MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, MTSO , ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Müsiad Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Yıldızgörer, İl Göç İdaresi Müdürü Nalan Yetim, İl Göç idaresi Geçici Koruma Grup Başkanı Kemal Doğru, İşkur Şube Müdürü Halil Bozkurt, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Duru, İl Sağlık Müdürlüğü Başkan Yardımcısı Feyzulah Kuttur, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü Merkez Nüfus Müdürü Ali Biçer, Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetleri İl Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Çiğdem Göllü, İl Müftülüğü Müftü Yardımcısı Ali Can,Serbest Bölge Müdür Yardımcısı Erol Çetinkaya katılım sağladı. 

200’e yakın işletmenin faaliyet gösterdiği MTOSB’de, yüzde 11 oranında yabancı yatırımcı ile faaliyete devam ettiklerini ifade eden Yönetim Kurulu Başkanımız Sabri Tekli " Liman, Ortadoğu ve asya pazarına komşuluğu, havalimanı otoban gibi lojistik unsurları, MTOSB’de güvenliğin 7gün 24 saat sağlanması, MTOSB’nin tamamlanmış altyapısı ve tecrübeli bir kadroya sahip olmanın verdiği avantajlar, yerli yatırımcılarımızın olduğu kadar yabancı yatırımcılarımızın da birebir ilgisini çekmekte ve MTOSB’yi bir yatırım merkezi haline getirmektedir. MTOSB’nin barındırdığı bu özellikler, bölgemizde hali hazırda faaliyet gösteren 21 yabancı yatırımcının, bölgemize yaptığı yatırıma, yarattığı istihdama ve gösterdiği ilgiye ışık tutmaktadır." dedi. 

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliğinde projelendirilen Model Fabrika'da Suriyeli vatandaşlarada eğitimler verileceğine değinen Yönetim Kurulu Başkanımız Sabri Tekli " Temel amaç olarak fabrikaların verimliliğini artırmayı hedefleyen ve Endüstri 4.0’a geçiş için bir fırsat yaratacak olan bölgemizde kurulması planlanan “Model Fabrika” projesi dahilinde, hem ülkemiz vatandaşlarını hem de yabancı kökenli insanlarımızın eğitilmesi ve sanayimize nitelikli insanların kazanılmasını hedeflemekteyiz." dedi.

Yönetim Kurulu Başkanımız Sabri Tekli konuşmasının sonunda "Ülkemiz her anlamda büyüyor. Üretimi, istihdamı, ekonomisi ve nüfusu ile her geçen gün gelişen bir toplum hüviyetinde. Bizlere düşen en büyük görev ise; sosyal ve ekonomik şartları en iyi hale getirerek yabancı yatırımcılara ve iş insanlarına şehrimizde ve ülkemizde yatırım zemini oluşturmaktır.  Suriye gönül coğrafyamızın ayrılmaz bir parçasıdır. Ülke olarak barınma, gıda, eğitim ve sağlık başta olmak üzere çalışma hakkına kadar her alanda Suriyeli kardeşlerimizin yanlarında olduk ve şimdide Ülkemizin geleceğini birlikte yukarılara taşıyacağız." sözleri ile konuşmasını tamamladı.


 

Vizyon ve Misyonu Üreten ve Eğiten Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi

İletişime Geçin