MTOSB MTSO ve MERSİN ÜNİVERSİTESİ ARASINDA STRATEJİK İŞBİRLİĞİ

MTOSB MTSO ve MERSİN ÜNİVERSİTESİ ARASINDA STRATEJİK İŞBİRLİĞİ

6 Mart 2019 Çarşamba 1350 Gösterim
Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB), Mersin Üniversitesi ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) arasında ‘Stratejik İşbirliği Protokolü’ imzalandı. MTOSB Başkanı Sabri Tekli,, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ve  MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan’ın imza attığı protokol ile üniversite ve sanayi işbirliğinin geliştirilmesi hedefleniyor. 
 
Bölgedeki işletmelerin yenilikçilik, araştırma ve geliştirme içeren projeler yoluyla gelişimine destek olmak ve dolayısıyla bölge ekonomisine katkı sağlamak adına MTSO, MTOSB ile Mersin Üniversitesi arasında stratejik işbirliğine gidildi. İmzalanan protokol ile başta TUBİTAK olmak üzere KOSGEB, Kalkınma Ajansı gibi ulusal, U2020, AB, Dünya Bankası, UN gibi uluslararası proje çağrılarına projeler sunulmasında iş birliği yapılması, var olan uzmanlıkların paylaşılması, geliştirilen projelerin etkin ve verimli yönetilmesi, bölgedeki var olan proje kültürünün geliştirilmesi ve projeler yoluyla bölge ihtiyaçlarının giderilmesi hedefleniyor. 
 
Üniversiteler olmadan teknoloji geliştirmenin, teknoloji olmadan da sanayiyi ilerletmenin mümkün olmadığını ifade eden MTOSB Yönetim Kurulu Başkanımız Sabri Tekli şunları söyledi: 
“Yaptığımız her araştırmada, ar-ge çalışmasında mutlaka üniversite temsilcilerimizin bizimle hareket etmesini istiyoruz. Teknolojiye ancak üniversitelerimiz aracılığıyla kavuşabiliriz. Bu ihtiyacımızı her kulvarda dile getiriyoruz. İnşallah bu anlaşma sonrasında sık sık bir araya gelerek hedeflerimize ulaşacağız.” dedi.
 
İmza töreni sonrasında kısa bir değerlendirme yapan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, “Üniversitemizle işbirliği protokolü imzaladık. Üniversite ile sanayi arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi tüm sanayinin beklediği en önemli olgudur. Bu protokol ile en kısa sürede gerçek anlamda sanayi ile üniversitemiz arasında işbirliği oluşturulacaktır. Sayın Rektörümüze böyle bir duyarlılık göstererek bu protokolü hazırladıkları için ayrıca teşekkür ediyorum” dedi. 
 
Şehrin her kurumu ile birlikte çalışmaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getiren Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ise sanayicilerle, iş insanlarıyla her alanda işbirliği yapmaya hazır olduklarını vurguladı. Sanayicilerin desteğinin hem eğitim hem de ar-ge’nin geliştirilmesi adına önem taşıdığını kaydeden Çamsarı, “Umarım hızlı şekilde çalışmalara başlar ve bu protokolün altını hak ettiği şekilde doldururuz” değerlendirmesini yaptı. 
 
 

Vizyon ve Misyonu Üreten ve Eğiten Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi

İletişime Geçin