Hakkımızda - Tarihçe

10 Eylül 2018 Pazartesi 13262 Gösterim

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi; 1993 yılında 380 hektarlık bir alan üzerine başlangıçta 35 firma ile kurulan bölgemiz 2020 yılı itibari ile 756 hektar üzerinde 3 (üç) ayrı Bölge üzerinde faaliyet göstermektedir. Karma OSB olan bölgemiz; ağırlıklı olarak çelik konstrüksiyon, gıda, plastik, makine, ahşap (mobilya), kimya, cam sektörleri bulunmakla birlikte 14 ayrı sektörde faaliyetlerine devam etmektedir. İlave Alan yatırımlarımız olan, MTOSB 2. Bölge 2010 yılında, MTOSB 3. Bölge ise kısa zaman önce faaliyete alınarak, kurulduğunda 380 hektar olan bölgemiz, son 10 yılda 376 hektar alan daha Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’ne dahil edilerek 756 hektar yüzölçümüne ulaşmıştır. Altyapı ve üstyapı çalışmaları tamamlanan 3. Bölge’nin tam kapasite ile faaliyete geçmesi ile 228 parselde 25.000 kişilik istihdam ile faaliyetine devam edecek olan Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde ağırlıklı sektör olarak; Demir ve Çelik Sanayi, Gıda Sanayi, Plastik Sanayi, Kimya Sanayi, Makine Sanayi ve Cam Sanayi bulunmaktadır.

 Mersin Limanı, havayolu, karayolu gibi lojistik imkanlar bakımından son derece avantajlı bir lokasyonda bulunan Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi, dünyanın her bölgesine gerçekleştirilecek ihracatı mümkün kılmaktadır. Bu lojistik imkanlar dahilinde MTOSB’de 2020 yılı içerisinde yaklaşık 800.000.000 $ ihracat gerçekleştirilmiştir.

 Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi ilave alan yatırımlarından olan 3. Bölgede altyapı ve üstyapıya yönelik çalışmalar tamamlanmış olup, tüm parseller yatırımcılara tahsis edilmiştir.  3. Bölge ile eş zamanlı hazırlıklarına başlanan bir diğer ilave yatırım alanı olan MTOSB 4. Bölgenin yer seçim çalışmaları tamamlanmıştır. 67,5 hektar alan olarak planlanan MTOSB 4. Bölgenin de faaliyete alınması ile yeni istihdam alanları yaratacağımız bölgemizde bir diğer yatırım planı ise Model Fabrika ve İnovasyon Merkezi’dir.

 Hem Model Fabrika'nın hem de İnovasyon (yenilik) merkezini aynı anda bünyesinde barındırmasıyla Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyan MTOSB Model fabrika ve Yenilik merkezi toplam 3800 metre kare kapalı alandan oluşmaktadır. İsrafların önlenmesine yönelik bir çok metodun üretim ve montaj hattı üzerinden gösterileceği bir merkez olacak olan Model Fabrika’nın yanı sıra, Teknoloji geliştirme, yeni ürün üretme ve geliştirme anlamında firmalara tasarım, prototipleme elektrik-elektronik laboratuvarları ile hizmet verecek olan Yenilik Merkezi’ni de aynı anda tek projede buluşturan bu merkezin MTOSB’de faaliyete alacak olması sanayimize büyük değer katacaktır.

 

 

 

Vizyon ve Misyonu Üreten ve Eğiten Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi

İletişime Geçin