Hakkımızda - Tarihçe

27 Nisan 2023 Perşembe 15541 Gösterim

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi; 1993 yılında 380 hektarlık bir alan üzerine başlangıçta 35 firma ile kurulan bölgemiz 2023 yılı itibari ile 756 hektar üzerinde 3 (üç) ayrı Bölge üzerinde faaliyet göstermektedir. Karma OSB olan bölgemiz; ağırlıklı olarak çelik konstrüksiyon, gıda, plastik, makine, ahşap (mobilya), kimya, cam sektörleri bulunmakla birlikte 14 ayrı sektörde faaliyetlerine devam etmektedir. İlave Alan yatırımlarımız olan, MTOSB 2. Bölge 2010 yılında, MTOSB 3. Bölge 2021 yılı itibariyle faaliyete alınarak, kurulduğunda 380 hektar olan bölgemiz, son 10 yılda 376 hektar alan daha Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’ne dahil edilerek 756 hektar yüzölçümüne ulaşmıştır. Altyapı ve üstyapı çalışmaları tamamlanan 3. Bölge’nin tam kapasite ile faaliyete geçmesi ile 230 parselde 30.000 kişilik istihdam ile faaliyetine devam edecek olan Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde ağırlıklı sektör olarak; Demir ve Çelik Sanayi, Gıda Sanayi, Plastik Sanayi, Kimya Sanayi, Makine Sanayi ve Cam Sanayi bulunmaktadır.

 Mersin Limanı, havayolu, karayolu gibi lojistik imkanlar bakımından son derece avantajlı bir lokasyonda bulunan Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi, dünyanın her bölgesine gerçekleştirilecek ihracatı mümkün kılmaktadır. 

 Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi ilave alan yatırımlarından olan 3. Bölgede altyapı ve üstyapıya yönelik çalışmalar tamamlanmış olup, tüm parseller yatırımcılara tahsis edilmiştir.  3. Bölge ile eş zamanlı hazırlıklarına başlanan bir diğer ilave yatırım alanı olan MTOSB 4. Bölgenin yer seçim çalışmaları tamamlanmıştır. 67,5 hektar alan olarak planlanan MTOSB 4. Bölgenin de faaliyete alınması ile yeni istihdam alanları yaratılacaktır. 

 

 

 

 

Vizyon ve Misyonu Üreten ve Eğiten Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi

İletişime Geçin