Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi

OSBÜK AKDENİZ BÖLGE TOPLANTISI BAKAN ELVAN VE BAKAN ÖZLÜ’NÜN KATILIMIYLA BÖLGEMİZDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

OSBÜK AKDENİZ BÖLGE TOPLANTISI BAKAN ELVAN VE BAKAN ÖZLÜ’NÜN KATILIMIYLA BÖLGEMİZDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye’deki Organize Sanayi Bölgeleri’nin tamamını temsil eden Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından düzenlenen ‘OSBÜK Akdeniz Bölge Toplantısı’ Mersin Tarsus Organize sanayi Bölgesi ev sahipliğinde,  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Bölgemizde gerçekleştirilen toplantıya Vali Ali İhsan Su’nun yanı sıra Mersin Milletvekili Hacı Özkan, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükçü, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Yönetim Kurulu Başkanımız Sabri Tekli, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan vekili Abdullah Aydın, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, il protokolü, sivil toplum kuruluş temsilcileri, oda başkanları ve farklı illerden gelen 25 Organize Sanayi Bölgesi Başkanı katıldı.

Toplantı; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü,  Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Osbük Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükçü ve Yönetim Kurulu Başkanımız Sabri Tekli’nin konuşmalarının ardından, Osb istişare oturumu basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Bakan Özlü; “ 2023 Hedefimiz 65 Yeni OSB Kurarak, 1 Milyon İlave İstihdam Oluşturmaktır”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü konuşmasına, Türkiye’nin sanayileşmesi, kalkınması, büyümesi ve her anlamda dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri olması yolunda OSB yönetimlerinin ciddi katkılarının olacağına olan inancını dile getirerek başladı.

Genel olarak bakıldığında Akdeniz’in, diğer birçok sektörün yanı sıra, sanayide de gelişerek önemli mesafeler aldığını söyleyen Bakan Faruk Özlü, yatırımcılar için cazibe merkezi olmaya devam eden Akdeniz Bölgesinin lojistik ve ulaşım imkânlarının ülkemiz için ciddi bir avantaj olduğunu belirterek, Organize Sanayi Bölgelerinin tüm Türkiye’de olduğu gibi, bölge ekonomisi için de bir lokomotif işlevi gördüğünü belirtti.

Sözlerine, bazı rakamları paylaşarak devam eden Bakan Özlü, 2016 yılı sonuna kadar 173 OSB projesinin tamamlanarak sanayicimizin hizmetine sunulduğuna, bu projeler için Bakanlıkça toplam 4.2 milyar TL tutarında kredi kullandırıldığına, 1962-2002 arasında yıllık ortalama 2 adet OSB projesi biterken, 2003-2016 arasında ise yıllık ortalama 8 adet OSB projesinin tamamlandığına dikkat çekerek; “ 2002’ye kadar üretime geçilen parsel sayısı 11 Bin 395 iken, son 15 yılda 50 Bin 437 parselde üretime geçilmiştir. 3 binden fazla parsel inşaat aşamasında, 5 Bin parsel ise proje aşamasındadır. Ayrıca 13 bine yakın parsel tahsis edilmeyi beklemektedir. Şu an üretime geçen parsellerde 1 Milyon 720 Bin kişi istihdam edilmektedir. OSB’lerdeki boş parsellerin de üretime geçmesiyle birlikte, bu sayının 2,5 milyon kişiye ulaşılmasını bekliyoruz. 2023 hedefimiz ise 65 yeni OSB kurarak, 1 milyon ilave istihdam oluşturmaktır.” ifadelerinin özellikle altını çizdi.

Bakan Elvan; “ 2017 Yılı İçin %6’nın Üzerinde Büyüme Gerçekleştireceğimizi Düşünüyoruz ”

Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan, OSBÜK ve MTOSB tanıtım filmlerinin izlenmesiyle başlayan toplantıda, sanayi bölgelerini de içine alan imalat sanayiinin, Türkiye’nin kalkınmasında ve gelişmesinde bir motor görevi gördüğünü ifade ederek başladığı konuşmasında, imalat sanayiinde yaklaşık beş milyon istihdam olduğunu kaydederek, bu istihdamın 1.7 milyonunun organize sanayi bölgelerinde olduğuna işaret etti. Ülkemizdeki ihracata bakıldığında ise, toplam ihracatımızın yaklaşık yüzde doksanının yine imalat sanayiinde olduğunu belirten Bakan Lütfi Elvan, “ Kalkınmamızın ve gelişmemizin olmazsa olmazı sanayi ve teknolojidir. Bunun farkındayız ama elbette atmamız gereken ilave adımlar var.”ifadelerinikullandı.

Konuşmasının devamında, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında hem içeride hem de dışarıda birçok kesim tarafından ülkemize ve ekonomisine yönelik olumsuz haberlerin yapıldığının farkında olduklarını aktaran Bakan Elvan, “2016-2017 yılı hedeflerini koyduğumuzda bile bu hedeflerimizi çok yüksek bulanlar, eleştirenler oldu. Ama bugün şunu görüyoruz, işte önümüzdeki pazartesi günü muhtemelen üçüncü çeyrek büyümesi açıklanacak çift hane veya çift haneye yakın bir büyüme beklentimiz var. 2017 yılı için ise Hükümetimizin aldığı tedbirler ve iş dünyamızın inanılmaz performansı sayesinde ortalama yüzde 6’nın üzerinde bir büyüme gerçekleştireceğimizi düşünüyoruz. Türkiye olarak, bu yeni süreci tam anlamıyla kavrayarak bu sürecin aktif üreticilerinden olmalıyız. Türk sanayisini büyütmenin ve ileri sanayi ülkesi hedefine ulaşmanın tek yolu, teknoloji odaklı üretimdir.”” şeklinde konuştu.

Bakan Elvan; “ Mersin’de Toplam 9 Organize Sanayi Bölgesi Kuruyoruz ”

Özellikle bu yatırım alanlarının üretilmesi noktasında gösterdiği ve göstermeye de devam ettiği yoğun çabadan dolayı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza teşekkür ederek konuşmasını sürdüren Bakan Lütfi Elvan, Mersin’deki istihdamı daha da arttırmak amacıyla üçüncü, dördüncü ve beşinci organize sanayi bölgelerinin çalışmalarına da başlandığını kaydederek, “ Biri İhtisas OSB, biri de teknoloji yoğunluklu tarımsal işlemeye yönelik bir başka OSB daha olmak üzere Mersin’de toplam 9 organize sanayi bölgesi kuruyoruz. Bunlarla birlikte küçük ve orta ölçekli işletmelerdeki nitelikli işgücü ihtiyacı bizim önümüzdeki en önemli hususlardan biri haline gelmiştir. Bu noktada daha çok çalışacağız ve daha fazla adımlar atacağız.” dedi.

Konuşmasında, Türkiye’mizin girişimci ruhu ile dünyadaki değişim ve dönüşüme uyum sağlama yeteneği yüksek olan iş dünyasının çok daha iyi noktalara geleceğini ve Türkiye’nin dünyanın dört bir yanında sesini daha güçlü bir şekilde duyuracağına olan inancını da dile getiren Bakan Elvan, “ Şundan emin olunuz kim ne söylerse söylesin, kim ne yaparsa yapsın Türkiye büyük ve güçlü bir ülkedir.” diye konuştu.

Konuşmasının sonunda, yatırım için inanılmaz bir sürecin ve fırsatın yaşandığını özellikle ifade eden Bakan Elvan, kapasite kullanım oranının yüzde seksenlere ulaştığı bir dönemde mutlaka yatırım yapılması gerektiğini vurgulayarak, “Gelin yatırımlarımızı yapalım, daha çok üretelim, daha çok ihraç edelim ve 2023 yılında Türkiye’mizi dünyanın ilk on büyük ekonomisi arasında yer almasını sağlayarak, önümüzü kesmek isteyenlere, bizi karalamak isteyenlere ve büyümemizden rahatsız olanlara neler yapabileceğimizi hep birlikte gösterelim.” ifadelerini kullandı.

Vali Su; “Mersinimiz Her Alanda Gelişmelere Tanık Oluyor”

Vali Ali İhsan Su ise Mersin’in her alanda gelişmelere tanık olduğunu ifade ederek başladığı konuşmasında, altyapıdan üstyapıya, eğitimden sağlığa, sanayi tesislerinden sulamaya, kültürden turizme kadar her alanda yoğun çalışmalar devam ettiğini belirterek, bu hizmetlerin ilimize kazandırılması noktasındaki desteklerinden dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Hükümetimize ve özellikle de Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan’a Mersin halkı adına şükranlarını sundu.

Konuşmasının devamında, ilimizde 6 OSB ile ilgili çalışmaların devam ettiğini de sözlerine ekleyen Vali Su, mevcutların genişletilmesi ve geliştirilmesi ile ilgili de il bazında yürütülen çalışmaların sürdüğünü ifade ettikten sonra sözlerini, toplantının hayırlı gelişmelere vesile olmasını temenni ederek noktaladı.

Başkan Kütükçü: “2017 yılı OSB’ler için milat oldu

OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükçü ise toplantıda sanayicilere verilen destekleri değerlendirdi. 2017 yılını OSB’ler için ‘Milat’ olarak nitelendiren Kütükçü, yıl içinde yalnızca Üretim Reform Paketi ile OSB’lerde üretim yapan sanayicilerin üzerinden 1 milyar liralık yük kaldırıldığını anlattı. “Yıllardır ödediğimiz TRT katkı payı ve Emlak Vergisi gibi birçok yükten kurtulduk” diyen Kütükçü, bu kazanımlarını sanayicilerden üretime, yatırıma yönlendirmesi, Türk sanayisinin rekabetçi yapısını güçlendirmeye ayırması talebinde bulundu. 

Bu dönemde OSBÜK’ün özel bir hukuk tüzel kişiliği kazandığı ve temsil gücünün arttığını da anlatan Kütükçü, önümüzdeki süreçte gerçekleştirmeyi planladıkları çalışmayı ise şöyle özetledi: “Hepimizin ortak sorunu nitelikli eleman yetiştirilmesidir. Bu nedenle soruna biz sahip çıkıyoruz ve başlatılan 300 OSB’de 300 teknik kolej çalışmasını koordine ediyoruz. Tüm OSB’lerimizi taradık ve yetkinliği olanları belirledik. Bu OSB’lerimiz kendi teknik kolejlerini kurmak ve kendi ihtiyaç duydukları personeli yetiştirmek istiyor.”

Başkan Aşut: “Doğu Akdeniz, Türkiye’nin yeni Marmara’sı olmaya adaydır”

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut ise konuşmasında ülkenin ekonomik profilini çizerek, tüm zorlu süreçlere rağmen bugüne kadar güzel rakamsal verilere ulaşıldığını, ancak ülkenin ekonomide yeni bir başarı hikayesi yazma zamanının geldiğini söyledi.  

Bu başarı hikayelerinin yazılmasında yeni ekonomi, yeni endüstri bölgeleri yaratılmasının önemli rol üstleneceğini vurgulayan Aşut, Doğu Akdeniz Bölgesi ve hinterlandını bu bağlamda Türkiye’nin yeni Marmara’sı olmaya aday gösterdi. Doğu Akdeniz’in ekonomik potansiyeline de değinen Aşut, Türkiye’nin en büyük iki limanına Mersin ve İskenderun’un sahip olduğunu, toplamda 25 kamu ve vakıf üniversitesi ile çağın gücü bilgiye sahip olduklarını, 30’a yakın OSB bulunduğunu, 5’i uluslararası 6 adet havalimanına sahip olduklarını ,10’a yakın teknopark, sayısız küçük sanayi sitesi, lojistik gücü bulunduğunu, tarımsal gücüne değindi. 
 

Yönetim Kurulu Başkanımız Sabri Tekli ; “2. Bölgemize 2 bin öğrenci kapasiteli yeni bir okul planlarımız arasında”

MTOSB Başkanı Sabri Tekli ise yaptığı selamlama konuşmasında sanayicilere verdiği desteklerden dolayı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Sözlü’ye tüm sanayiciler adına teşekkür etti ve sözlerini Cumhuriyet tarihindeki en büyük yatırımların ilimize kazandırılmasında verdiği desteklerden dolayı Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’a teşekkür ederek noktaladı.

Yönetim Kurulu Başkanımız Sabri Tekli konuşmasına, sanayicilere verdiği desteklerden dolayı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ’ye, Cumhuriyet tarihindeki en büyük yatırımların ilimize kazandırılmasından dolayı verdiği desteklerden sebebiyle de Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’a tüm sanayiciler adına teşekkür ederek devam eden Sayın Tekli, 'Henüz 22 yaşında genç bir OSB'yiz. 22 Yıldan bu yana hiç geriye gitmedik. Sürekli ivme kazanan bir yapımız var. İstihdam artışımız, yatırım artışımız, üretim rakamlarımız, ihracat rakamlarımız hep yükselişte oldu. Bu sene enerji tüketim rakamlarımızda yüzde 30 artış söz konusu. Bölgemize çok ciddi bir talep var, sürekli yeni yatırım talepleri geliyor. 1. ve 2. OSB'mizde 200 parselde yaklaşık 170 sanayicimiz ile tam doluluk oranında ülkemize hizmet veriyoruz. Bizler şu an Sayın Valimiz ve bakanımızın da büyük desteğini gördüğümüz 3. Organize Sanayi Bölgesi'nde karar aşaması geçerek, parselasyonumuzu yaptık. Yaklaşık 98 hektarda 750 bin m2 sanayi parselini en geç şubat ayında yeni yatırımcılarımıza sunacağız' dedi.

Yönetim kurulu başkanımız Sayın Tekli, 'Aldığımız talepler 7 milyon m2'nin üzerinde. Bundan dolayı yatırımcılarımızı belirlerken ciddi seçici kararlar vermemiz gerekiyor. Müteşebbis heyetimizde bunun kriterlerini oluşturduktan sonra şehrimize, bölgemize ve ülkemize en faydalı firmalara tahsis etme konusunda kararlıyız. 3. Organize Sanayi Bölgesi'nde hedefimiz 5 bin yeni istihdam. Şu an 2. Organize Sanayi Bölgemizde yaklaşık 16 Bine yakın çalışanımız var. Hemen sonrasında ise 1. Bölgenin batısında 56 hektarlık bir alana 4. bölge ve 2. bölgenin üzerinde 300 hektarlık bir alana 5. bölge yapılması hususunda çalışmalarımıza başladık' dedi. Tekli, 'Biz sadece üretmiyoruz. Eğitimde de çok önemli çalışmalarımız var. Bugün içerisinde bulunduğumuz MTOSB Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, bölgemize aranan elemanlar yetiştirdiğimize inandığımız bir yapıda. Şu an 630 öğrencimiz eğitim görüyor. Önümüzdeki dönem 2. Bölgemize 2 bin öğrenci kapasiteli yeni bir okul yapmak için müracaat ettik. MTOSB olarak eğitime büyük önem veriyoruz' dedi.
Konuşmaların ardından hediye takdimleri gerçekleştirildi ve Basına kapalı gerçekleştirilen OSB istişare oturumuna geçildi. Oturum sonrasında ise, Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini de ziyaret eden Bilim, Sanayi, ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Okul girişinde İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ve okul yöneticilerimiz tarafından karşılandı. Sayın bakanlarımız,  karşılama sonrasında okul binasını, sınıfları ve atölyeleri gezerek öğrencilerle bir araya geldi.