TÜRK- ALMAN İŞBİRLİĞİNDE MESLEKİ BECERİ GELİŞTİRME PROJESİ (TAMEB) AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

TÜRK- ALMAN İŞBİRLİĞİNDE MESLEKİ BECERİ GELİŞTİRME PROJESİ (TAMEB) AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Mersin Vali Yardımcısı Süleyman DENİZ, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sabri TEKLİ, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin AŞUT, Mersin–Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Kullanıcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan KAHVECİ, Makina Mühendisleri Odası MErsin Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Akar TÜLÜCÜ,  MTOSB Yönetim Kurulu Üyeleri Kürşat HADDAT, Hasan YILDIRIM, Halit ALTUN ve sanayicilerimizin katılımlarıyla, Mersin–Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Kullanıcılar Derneği (MORSKUD) ve Alman Federal Birlik Mesleki Eğitim Değişim Programları Derneği ortaklığındaki ‘Türk Alman İşbirliğinde Mesleki Beceri Geliştirme Projesi’ (TAMEB) açılış töreni gerçekleştirildi. Proje kapsamında 18-36 yaş arasındaki 40 gence MORSKUD TEKMER-Teknik Eğitim Merkezi ve Eğitim Atölyelerinde metal sac işleme, duvar örme ve kalıpçılık sektörlerinde eğitim veriliyor. Alman Federal Ekonomik İşbirliği ve Geliştirme Bakanlığı  tarafından teşvik edilen TAMEB Projesi, en fazla Suriyeli nüfusa ev sahipliği yapan Ankara, İstanbul, Hatay, Mersin, Kilis ve Şanlıurfa illerinde gerçekleştiriliyor. 3 yıl sürecek olan proje kapsamında Almanya'daki muadil kuruluşlarla ve mesleki eğitim örgütleriyle işbirlikleri geliştiriliyor.

Kalkınmanın sağlam temellere dayanması için atılacak en önemli adımların başında ise Eğitim unsurunun yer aldığının bilincinde olduklarını belirten Yönetim Kurulu Başkanımız Sabri TEKLİ “Sürekli değişen ve gelişen sanayi dünyasında şirketler, üretimlerini sürdürebilmek ve bir üst seviyeye taşımak için makine ve yeni teknoloji yatırımlarını arttırmaktalar. Bizim gelişen teknolojiye uyum sağlayarak gençlerimizin, en iyi şekilde mesleki eğitimlerini almaları gerektiğinin farkında olduklarını” belirten Sayın Tekli, “Organize Sanayi bölgemizde yer alan ve beş farklı bölümde eğitim veren Mesleki Teknik lisemizin yanı sıra MTSO ve Morskud Derneğinin katkılarıyla, Tameb Mesleki Eğitim Programında yer alan gençlerin iş ve meslek sahibi olduğu, mesleki becerilerinin geliştirildiği,  teori ile pratiği aynı müfredatta buluşturan bir eğitim projesine bölgemiz olarak ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını” belirtti.

Açılış konuşmalarında MORSKUD Başkanı Orhan Kahveci işbirliği sağlayan tüm kuruluşlara teşekkür ederken MORSKUD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Berrin Mis, proje hakkında bilgi verdi. Eğitmenlerin yetiştirilmesinden, eğitim alanlarının ve eğitim araç gereçlerinin temin edilmesine kadar geçen hazırlık süreci hakkında bilgi veren Mis, sağlam bir temel atılarak bu eğitimlerin önümüzdeki süreçte de devam ettirilmesi yönünde çalıştıklarını söyledi.

Sequa Projesi Koordinatörü Abdi Kurt ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“15 milyon Euro’luk bütçeye sahip önem verdiğimiz bir proje. Proje kapsamında yüzde 50 Türk yüzde 50 Suriyeli kursiyer planlandı ancak bazı bölgelerde bu oranlar değişiklik gösterebiliyor. Maksimum 20 kişilik sınıflarda eğitim veriyoruz. Projemizin amacı yeterliliği olmayan hedef kitlenin çeşitli eğitimlerle iş hayatı ve sosyal hayata entegrasyonunu sağlamak. Sosyal entegrasyon paketimiz içinde 4 ayrı modül var. Bunlardan ilki sosyal ve kültürel yaşam, ikincisi yasal sistem haklar ve sorumluluklar, üçüncüsü sosyal hizmetlere erişim ve sonuncusu çalışma hayatı ile istihdam koşuları. Her bir modülde 80 sayfalık eğitimler veriyoruz. Öğrencilerimiz hem teorik hem de pratik eğitim alıyor ve iş dünyasının talep ettiği ara eleman ihtiyacını karşılıyoruz.”