MESLEKİ EĞİTİM ZİRVESİ

MESLEKİ EĞİTİM ZİRVESİ

      MESLEKİ EĞİTİM ZİRVESİ ASO 1. OSB EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

 

 Ülkemizde yaşanan nitelikli ara elaman sıkıntısının oldukça fazla olduğu dikkate alınarak; Organize Sanayi Bölgelerinde mesleki eğitim okullarının yaygınlaştırılması, niteliklerinin arttırılması ve mevcut okulların değerlendirilmesi amacıyla ASO Teknik Koleji’nde İstişare Toplantısı gerçekleştirildi.

 

 

 

 

ASO 1.OSB’de gerçekleştirilen ve ev sahipliğini Ankara Sanayi Odası ve ASO 1.OSB Başkanı Nurettin Özdebir’in yaptığı toplantıya, Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Okullar Dairesi Başkanı Mehmet Baran, Yönetim Kurulu Başkanımız Sabri Tekli, OSB’lerde yer alan okulların müdürleri ile çok sayıda eğitimci iştirak etti.

 

 

 

 

“BİZİM EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİMİZ NİTELİKLİ İNSAN KAYNAĞIMIZ.”

 Mesleki eğitim okullarının yaygınlaştırılması, yaşanan sorunların sektör temsilcileri ile paylaşılması ve mesleki eğitimdeki yeni gelişmelerin görüşüldüğü toplantının açılış konuşmasını yapan ASO Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, ülkemizin kalkınması, refah düzeyinin artması, demokrasinin yerleşmesinin  eğitimden geçtiğini ifade ederek; ”Hepiniz eğitime önem veriyorsunuz. Sizler benim için son derece değerli insanlarsınız. Eğitime gönül vermek bir ülkeye yapılabilecek en büyük hayırdır. Bizim ülkemizde petrol çıkmıyor. Yeraltı kaynaklarımız yok. Bizim en büyük zenginliğimiz nitelikli insan kaynağımız. Gençlerimizi iyi yetiştirip ne kadar beceri sahibi yapabilirsek ülkemizin sorunlarına ve sürdürülebilirliğine o kadar büyük katkı sağlamış oluruz ”diye konuştu.

 

 

 

 

İNSANLARIMIZ CİDDİ ANLAMDA BECERİ EKSİKLİĞİ VAR.

 

 

 

 

Eğitimin ülkemizin önemli sorunlarından bir tanesini olduğunu vurgulayan Özdebir, “Bilgi o kadar çok hızlı tüketiliyor ki liseye başlayan çocuğun okulu bitirdiğinde öğrendikleri ile piyasanın ihtiyaçları dört yıl içerisinde değişiyor. Bizler bu değişeme ayak uydurabilecek insanlar yetiştirmeliyiz. Gençlerimize temeli sağlam bir eğitim verebilirsek bu değişime ayak uydurabilirler. İnsanımızın ciddi anlamda beceri eksikliği var. Dünyada  insanlar evindeki musluk tamirinden bahçe düzenlemesine kadar birçok sorunu kendi tamir edebiliyor. Bizim ülkemizde elektrik mühendisi evimizdeki bir elektrik arızasının nasıl yapılacağını bilmiyor. Elimize alet yakışmıyor. Benim yaşımda olanlar hatırlar. Bizim zamanımızda okulda el işi dersimiz vardı. Orada bir şeyler yaparak alet tutmayı öğrenirdik. Şimdi maalesef o derler kalkmış. Bana göre o derslerin tekrar müfredata alınması lazım. Çünkü ince motor kaslar dediğimiz el hâkimiyetimizi ayarlayan şeyleri küçük yaşta insanlara kazandırmamız gerekiyor ”diye konuştu.

 

 

 

 

Okullar Dairesi Başkanı Mehmet Baran ise yaptığı konuşmada Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 vizyonu çerçevesinde özel okulların desteklenmesi konusunda hedefleri olduğunu belirtti. Türkiye’deki özel okullaşma oranının 2023 yılı itibariyle yüzde 15’lere ulaşmasını kendilerine hedef olarak koyduklarını belirten Baran şöyle konuştu:

 

 

 

 

Salonda bulunan siz kıymetli girişimci arkadaşlarımız Türkiye’de yeni bir okul modeli açarak bu hedeflerin öncüleri oldunuz. Ben sizlerin bu girişimci rolünüzü önemsiyorum. Sizler aynı zamanda eğitimcisiniz. Dolayısıyla bu iki vasfınızı birlikte çoğu hantal kurumdan daha hızlı hareket edebilme kabiliyetiniz var. Sizlerin öncü olma vasfınızla ülkemize değer katacak nesiller yetiştireceğinize yürekten inanıyorum. Bugün sizlerin sorunlarını dinleyip çözüm önerileri getirmek için buradayız. Umarım verimli bir toplantı olur ”dedi.

 

 

 

 

Toplantının sonunda mesleki eğitimin sorunları ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.