Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi

YEKDEM MALİYETLERİ GÜNCELLENMİŞTİR.

01/08/2018

24/7/2018 tarihli ve 7986 sayılı Kurul Kararı ile 2018 yılı Temmuz-Aralık dönemi için aylık bazda, tedarik edilen birim enerji miktarı başına öngörülen YEKDEM maliyetleri aşağıdaki gibi güncellenmiştir.


Durum                             2018 Yekdem Birim Ek Maliyet   (Referans Fiyat) (TL/MWh)              
Tem.18 64,50
Ağu.18 52,46
Eyl.18 50,79
Ekm..18 50,78
Kasım.18 45,93
Aralık 18 43,45


 
  • Kötü maliyet öngörüsü yapan şirketlerin mali açıdan güç duruma düşmeleri ve piyasadan çıkmaları serbest piyasanın doğal bir sonucudur. Ancak tüm tedarik piyasasını sarsabilecek maliyet dalgalanmaları olması halinde tedarikçi ile tüketicilerin yeni piyasa koşullarının bir gereği olarak sözleşme fiyatlarının yeniden gözden geçirme imkânları yine sözleşmeleri çerçevesinde mümkün olabilmektedir. Karar metninde yer alan tahminler bu sürece katkıda bulunabilmek ve bilgi asimetrisini azaltmak amacıyla belirlenmiştir.

  • Tahminlerde esas alınan kurulu güç, üretim miktarı, tüketim miktarı dolar kuru ve PTF parametrelerindeki değişimler doğrultusunda aylık YEKDEM maliyet tahminleri gerektiğinde revize edilebilecektir.

  • YEKDEM maliyet tahminlerinin onaylanması ve kamuoyuna ilan edilmesi tedarikçilerin bu maliyetleri mevcut fiyatlarına aynen ilave edebilecekleri anlamına gelmemektedir.

  • Mevcut ikili anlaşma fiyatlarının bu maliyet öngörülerini zaten önemli ölçüde içerdiği veya içermesi gerektiği değerlendirilmektedir.  • Kur gibi etkenlerle beklenenin üzerinde de artabilecek bu maliyetlere ilişkin bazı risklerin tamamen tedarikçi veya tüketici üzerinde kalmaması gerekebilecektir.

  • Kamuoyuna saygıyla duyurulur.